Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Forma přišla v pravý okamžik, raduje se biatlonista Moravec

Sport

  12:00
LE GRAND-BORNARD/PRAHA - Český biatlonista Ondřej Moravec hlásí návrat formy. V sobotním sprintu v Le Grand-Bornard doběhl druhý, v nedělním stíhacím závodě dvanáctý. "V sobotu jsem si docela hrábnul. V nedělní stíhačce jsem pak už silově nestačil," říkal sedmnáctý muž celkové klasifikace Světového poháru.

Český biatlonista Ondřej Moravec foto: ČTK

Hlavně v prvních dvou kolech to vypadalo, že se při ní běžecky trápíte. Pak jste se přece jen rozjel?
Jo, třetí a čtvrté kolo docela šlo. Ale když jsem odstartoval, tak na konci prvního kola mě předjel balík, což mě docela srazilo. Tehdy jsem přemýšlel i nad tím, jestli jsou lyže optimální. Byla taky trochu větší zima, takže sníh nebyl stejně skluzný jako v sobotu. A na pomalejším sněhu rychleji ztrácíte síly. Když mi to jede pod nohou, umím s tím dobře naložit. Když je sníh tužší a je zapotřebí silové pojetí, není mi to úplně příjemné. A oproti sobotě ten nedělní sníh nahrával silovějším typům, kteří to umí urvat.

Před poslední střelbou jste viděl, že o stupně vítězů se stále ještě dá bojovat?
Určitě. Tam mi hlásili, že jedu ve vlaku, který má osm sekund na druhé místo. Pořád se dalo střílet o bednu, kdybych zastřílel čistě a ne za jedna. Ono to sice vypadá, že jsem se ve stíhačce propadl z 2. na 12. místo, ale ty stupně byly vážně hrozně blízko.

V závěrečném kole vám však opět docházely běžecké síly...
Jo, ty už mi chyběly. Kdybych v něm měl bojovat vepředu o stupně, nevím, jestli bych to zvládl. I když kolikrát se v takové situaci člověk zmáčkne víc...

Celkově vás však víkend v Le Grand-Bornard naladil do pozitivna? Dokázal jste si, že když se sejdou střelba a běh, můžete se rvát o stupně vítězů, ne?Rozhodně. Přišlo to v pravý okamžik. S Östersundem jsem byl spokojený, i když jsem tam sprint totálně zazdil. V Hochfilzenu počasí udělalo své, ani má střela tam nebyla optimální. Potřeboval jsem takový víkend, jaký byl tady. Jsem rád, že jsem se chytnul a že jsem se slušně posunul v pořadí poháru. V Oberhofu se pojede masák, a to by mě mrzelo, kdybych se do něj nevešel. Doufám, že přes Vánoce vydržím zdravý a potrénuju, i když doma prý nejsou kdovíjaké podmínky.

Ondřej Moravec se po střelbě vrací na trať.

Stará spoušť, ke které jste se ve sprintu vrátil, se vám ve stíhačce znovu osvědčila?
Cítím, že na ležáka je to o kus lepší. Nástřely jsou centrové, tam nemám vůbec žádný problém. V závodě jsem je ve stíhačce střílel okolo 30 vteřin. Když to ještě srazím o nějaké 2 vteřiny, bude to výborné. Jasně, ležákoví králové jsou schopni střílet i za 25, ale tlačit ten čas ještě víc dolů, už je risk. Přes Vánoce to poladím. Opírat se o střelbu je ideální stav.

Každopádně asi teď budete mít Vánoce klidnější.
Budu. Tyhle dva závody mi k tomu pomohly. Navzdory propadu ve stíhačce jsem s oběma spokojený. Budu se těšit do Oberhofu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat