10. ledna 2008 13:51 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Fotbal míří na internet

Fotbal (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbal (ilustrační foto) | foto: ČTK

PRAHA Fenomén internetové televize začíná čeřit i stojaté vody českého fotbalu. Českomoravský fotbalový svaz právě jedná s Českou televizí o prodloužení smlouvy na vysílání domácí první ligy, přičemž chce, aby se veřejnoprávní televize od příští sezony vzdala svých práv na internetové přenosy.

Byla by to malá revoluce – od léta by se tak na internetu mohly teoreticky objevit přenosy ze všech zápasů české ligy. „Ve světě se to začíná hýbat a my nechceme zaspat. Chceme být připravení,“ popsal záměry svazu šéf jeho marketingové organizace Jan Kinda.

Dosud fotbalovému vysílání na internetu bránila právě dva roky stará smlouva s Českou televizí. Ta údajně svazu za exkluzivní práva na televizní, internetové a mobilní vysílání ročně platí zhruba 40 milionů korun, na svých internetových stránkách ovšem vysílá pouze utkání, která ve stejnou dobu přenáší i v televizi. „Tehdy jsme s tím souhlasili, ale vývoj technologií se od té doby posunul. Proto České televizi navrhujeme, ať nám nechá ty kanály, které nebude chtít. Nemá smysl, aby další roky blokovala internet, když pro ni není prioritou,“ zdůraznil Kinda.

Fotbalový svaz by totiž už nyní měl čtyři vážné zájemce o internetová práva. „Zájem o to je velký. Pro větší využití internetu by se ale nejprve musela změnit smlouva s Českou televizí,“ potvrdil místopředseda ČMFS Jaroslav Vacek.

Hokej už na internetu je
Něco podobného už přitom delší dobu funguje v hokeji. Zatímco práva na pozemní vysílání domácí extraligy vlastní Česká televize, přímé přenosy přes internet a mobilní telefony nabízí divákům společnost Telefónica O2. Na jejích internetových stránkách lze už nyní za poplatek sledovat přenosy až z devíti stadionů, které přenosy umožňují. „Nemyslím si, že nám v oblasti internetových přenosů ujel vlak, ta technologie se teprve rozvíjí,“ uvedl Kinda.

Česká televize zřejmě nebude na udržení internetových práv trvat, ČMFS však pravděpodobně bude muset slevit ze svých finančních požadavků. „Prodloužení smlouvy je před podpisem, určitě se se svazem domluvíme,“ naznačil postoj ČT šéfredaktor její sportovní redakce Otakar Černý. Podle něj „je každá konkurence zdravá“.

Český fotbal se tak se zpožděním dostává do nové éry a začíná dohánět vyspělé fotbalové země. Například pro anglickou Premier League se internetová a mobilní práva už nyní postupně stávají stejně lukrativní jako práva na televizní vysílání. ČMFS za ně sice první rok získá nejvýše zlomek částky, kterou inkasuje od ČT, internetové vysílání mu však otevře dveře k novým inzerentům, a tím pádem i větším ziskům.

, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!