25. května 2012 6:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Fotbal v terezínském ghettu: Péče porazila Špedici 2:1

Fotbalová liga v terezínském ghettu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbalová liga v terezínském ghettu. | foto: Nacistický propagandistický film z roku 1944.

PRAHA Fotbal je nesmrtelný. I v době holokaustu za druhé světové války se hrál v Terezíně, který nacisté změnili v židovské ghetto. Ve městě, jež "daroval Židům“ Adolf Hitler. Šlo o fotbal pod žlutou Davidovou hvězdou, kterou museli nosit Židé podle norimberských rasových zákonů všude tam, kam vstoupili nacisté se svým brutálním režimem.

V pondělí při slavnostním zahájení výstavy "Terezínská liga: Fotbal v ghettu Terezín“ si veřejnost a někteří žijící hráči připomenou léta 1943 až 1944. Tehdy se ve městě na soutoku Labe a Ohře opravdu hrála fotbalová liga, a dokonce i Superpohár.

Vyšel speciál LN 101 pohnutých osudů

Právě v terezínském ghettu, v pekle své doby, v němž se v roce 1942 tísnilo až k 60 tisícům židovských vězňů. V ghettu, které sloužilo jako sběrný a průchozí tábor pro Židy z tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava, ale později také z Německa, Rakouska, Slovenska, Nizozemska a Dánska. Vedla odsud už jen cesta do vyhlazovacích táborů. Pokud lidé nezemřeli hladem přímo na místě. Ale hrál se tu fotbal, který nacisté kupodivu povolili...

...Závěrečné ligové utkání v ghettu se hrálo 26. srpna 1944, kdy se střetly Péče o mládež se Špedicí. Před rekordní návštěvou 7500 diváků zvítězil celek Péče 2:1 (1:1) a stal se posledním mistrem.

Celý příběh si dočtěte v pátečních Lidových novináchFrantišek Steiner, autor je významný sportovní publicista

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.