19. března 2008 17:49 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Fotbalisté zahájí sezonu v Anglii

Také Eden bude zaslíben reprezentaci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Také Eden bude zaslíben reprezentaci. | foto: ČTK

PRAHA Česká fotbalová reprezentace se během kvalifikace na mistrovství světa 2010 představí na pražských stadionech na Letné a v Edenu, po letech se vrátí do Brna a jedno utkání sehraje v Teplicích.

Do nové sezony národní tým vstoupí na půdě atraktivního soupeře. Reprezentace začne příští sezony přípravným zápasem s Anglií. Utkání se bude hrát 20. srpna na slavném stadionu Wembley.


Do domácího programu kvalifikace vstoupí reprezentace 15. října proti Slovinsku v Teplicích. Příští kalendářní rok začne 1. dubna v pražské AXA Areně proti Slovensku a další domácí zápasy se budou hrát až na podzim: 9. září se San Marinem v Brně, 10. října proti Polsku v Edenu a o čtyři dny později znovu na Letné proti Severnímu Irsku. Výkonný výbor dnes projednával i chystanou výstavbu polyfunkční budovy na Strahově, v níž by bylo nejen sídlo svazu, ale také kompletní zázemí pro reprezentační juniorské týmy. Pozemek v sousedství současného sídla a také stadionu Přátelství dostanou fotbalisté do pronájmu od ČSTV za symbolickou korunu, stavba by měla stát mezi 80 a 90 miliony korun. "Cílem je alespoň z poloviny stavbu uhradit z grantů FIFA A UEFA, zbytek pak z prodeje budovy na Kozím náměstí," uvedl Mokrý.


Podle něj UEFA tlačí na všechny svazy, aby sídlily ve svém. "Podobně financovali výstavbu svazových komplexů také ve Francii, Slovinsku, či na Ukrajině," řekl šéf ČMFS. Brzy se podle něj začne rozhodovat o pořádání MS sedmnáctek a dvacítek v roce 2011, či MS ve futsalu o rok později, o něž má Česká republika zájem.


Nejpravděpodobněji zatím vypadá, že by mohla hostit futsalovou elitu, což představuje turnaj s účastí 24 týmů. "To je ale ohromný projekt, větší než například MS ve volejbale. FIFA by nám však mohla dát přednost před Portugalskem, kde je letos mistrovství Evropy. Fotbalové juniorské šampionáty bychom pořádali případně se Slovenskem, Rakušané už od možné spolupráce ustoupili. Ale bude to složité, FIFA už naznačila, že společné pořadatelství dvou zemí nevidí ráda," prohlásil Mokrý.

ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.