18. června 2007 16:53 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Fotbalový šéf Mokrý prý spolupracoval s StB

Pavel Mokrý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Mokrý | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Český fotbal se zřejmě bude muset potýkat s další nepříjemnou kauzou. Podle magazínu Totalsport spolupracoval ředseda Českomoravského fotbalového svazu Pavel Mokrý od roku 1981 se Státní bezpečností.

Mokrý se k tomu přímo nevyjádřil, svaz pouze zaslal prohlášení, v němž činovníci připomínají, že žádné fotbalové normy povinnou lustraci nikomu nenařizují.

O lustraci požádal Mokrý před dvěma lety v době, kdy ho vyzvali členové moravské části svazu, aby kandidoval na předsedu. Tehdy byla uvnitř svazu napjatá atmosféra, česká a moravská strana těžko hledaly dohodu. Až třetí valná hromada určila, že se jím stal Mokrý.

Stanovy ČMFS striktně nevyžadují lustrační osvědčení, ale moravští delegáti se na schůzce před valnou hromadou dohodli, že kandidovat mohou jen ti, kteří mají čistý trestní rejstřík a negativní osvědčení. Mokrý podle Totalsportu tehdy, v březnu 2005, ještě pozitivní osvědčení v ruce neměl, ale sám prý dobře věděl, jaký bude výsledek.
Kandidaturu přesto přijal.

"Následující den mu přišla poštou obálka. Modře na žlutém bylo na papíře uvedeno, že Pavel Mokrý má pozitivní lustraci a byl příslušníkem StB jakožto člen Sboru národní bezpečnosti. S podpisem ministra Bublana. Spis byl založen v roce 1981," tvrdí autor článku.

V říjnu 2005 byl Mokrý na třetí pokus zvolen předsedou ČMFS. Nakonec ani čisté lustrační osvědčení nepotřeboval. "Nahrál mu fakt, že na výkonném výboru při hlasování o trestním rejstříku a 'lustráku' stoupenci toho pravidla prohráli. Přehlasovali je čeští členové výboru ČMFS s pomocí Mokrého," napsal Totalsport.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz