20. března 2007 19:24 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Fotbalový svaz odvolal generálního sekretáře

Petr Fousek (vpředu) odmítl kandidaturu na šéfa FA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Fousek (vpředu) odmítl kandidaturu na šéfa FA. | foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

PRAHA Pouhých pět dnů před klíčovým zápasem kvalifikace proti Německu hýbe českým fotbalem další podivná aféra. Fotbalový svaz odvolal kvůli neplnění povinností generálního sekretáře Petra Fouska.

Hlavním důvodem Fouskova odvolání byl podle mluvčího svazu Václava Tichého špatný chod
sekretariátu. "Chceme zkvalitnit práci aparátu," doplnil místopředseda ČMFS Vlastimil Košťál.

Předseda svazu Pavel Mokrý se jednání kvůli nemoci nezúčastnil, ale návrh na Fouskovo odvolání prý zaslal svým kolegům právě on. Vedle něj se hlasování nezúčastnil ani Václav Chvála, který z jednání odcestoval dříve. Pro odvolání hlasovalo sedm funkcionářů, tři byli proti. 

Na uvolněný post bude vypsáno výběrové řízení a do dvou měsíců by měl být znám nový generální sekretář. Do konkursu se může přihlásit i Fousek, který svou funkci zastával od roku 2001.

Když četl Tichý zdůvodnění Fouskova odvolání, uvedl neplnění pracovních povinností, ale svazový místopředseda Jaroslav Vacek později prohlásil, že to není zcela správná formulace. "Sekretariát dlouhodobě nefunguje, jak má, je potřeba mu dát nový impulz. Petr je určitě kvalitní funkcionář a má dobré postavení na mezinárodní scéně, proto zůstává zaměstnancem svazu. O jeho dalším zařazení se teprve rozhodne," prohlásil Vacek před novináři.

Fousek se nechtěl po odvolání unáhlit, ale je podle něj přinejmenším divné, že byl odvolán za to, za co už nemá více než rok odpovědnost. "Odvolání respektuji, výkonný výbor na něj má plné právo. Navíc jsem měl již nějaký čas signály, že k němu dojde," řekl muž, který působí ve svazových funkcích už 14 let. Jak bude reagovat, zatím ještě neví, poradí se o tom i se svým právníkem.

"Mám pracovní smlouvu na neurčito," prohlásil nyní již bývalý generální sekretář.

Podivil se, že byl odvolán za provoz sekretariátu, za který odpovídá od loňského ledna svazový předseda, který se stal generálním ředitelem odpovědným za chod aparátu. Dosud mu prý navíc nikdo žádné výtky nesdělil. Podivné mu přišlo i to, že ho svazový šéf, který je jeho přímým nadřízeným,v nebyl schopen informovat o chystaném odvolání. "Navíc nebyl ani přítomen dnešnímu projednání," připomněl Fousek.
Lidovky.cz, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.