Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

FOTO Sporťáček vládl Brnu. Železný učil děti oštěpu, Moravec byl za tvrďáka

Sport

  10:31
BRNO - Ani déšť neodradil malé i vetší nadšence sportu, aby v sobotu navštívili v Brně další díl oblíbeného Sporťáčka. Ten odstartoval před dvěma týdny v Ostravě legendární Jaromír Jágr a přes Prahu, kde si zasportoval nový tuzemský hrdina Lukáš Krpálek, zamířil do Brna. A i zde nechyběla slavná sportovní jména – tentokrát trojnásobný olympijský vítěz v hodu oštěpem Jan Železný či držitel tří cenných kovů ze zimních her v Soči, biatlonista Ondřej Moravec. Ten se ale představil v poněkud netradiční roli.

Sporťáček zavítal v sobotu do Brna, letošní pouť zakončí v Plzni. V moravské metropoli učil nejmenší oštěpu legendární Jan Železný. foto: Sporťáček: Robin Nevřala

Nechat se zavřít do obří bubliny a zkusit aquazorbing ve vodě. Projet se na improvizovaných sáňkách. Nebo sledovat exhibice street dance, karate či moderní gymnastiky. K tomu získat autogram zmíněného dua Železný – Moravec.

Sporťáček, největší dětský sportovní náborový festival v republice, nabídl i v Brně řadu lákadel. Proto navzdory dešťovým přeháňkám dorazilo do Sportovního areálu Hněvkovského a na Koupaliště Biotop 7500 návštěvníků. Ti si mohli u 77 klubů vyzkoušet 58 disciplín.

Jan Železný drží díky výkonu 98,48 metrů už přes dvacet let světový rekord v hodu oštěpem. I to, jak se dopracoval k zatím nepřekonatelné metě, slyšeli návštěvníci Sporťáčka v Brně.

Sporťáček zavítal v sobotu do Brna, letošní pouť zakončí v Plzni.
Sporťáček zavítal v sobotu do Brna, letošní pouť zakončí v Plzni.

„Když se chce dítě věnovat sportu, záleží hodně na rodičích, kteří ho k němu musí umět přivést. Já měl výhodu v tom, že oba moji rodiče házeli oštěpem a máma byla dokonce dorostenecká rekordmanka. Vrcholovým sportovcem se ale stanou jen dvě procenta lidí, proto je dobré, když člověk vidí v pohybu i jiný význam než výkony,“ řekla jedna z největších osobností v historii světové atletiky.

„Oštěp je náročný, běhat umí každý, ale tady potřebujete i techniku. Díky akcím jako Sporťáček naštěstí mohou vyrůst všestranní sportovci, kteří pak nebudou mít problém s ničím,“ dodal Železný. Zatímco ten zůstal u „svého kopyta“, biatlonista Moravec vyměnil lyže a svoji pušku za „šišku“ a s chutí si vyzkoušel sport pravých tvrďáků – americký fotbal.

„Musím říct, že když jsem byl malý, nebylo v Letohradu tolik možností sportovat, takže jsem chodil do kroužku lyžáku, což byl tehdy i biatlon. Musím říct, že teď bych měl asi problém si vybrat, tehdy jsem o tom nemusel přemýšlet,“ usmíval se Moravec.

Letošní Sporťáček zakončí svoji pouť příští týden 24. září v Plzni v areálu TJ Lokomotiva. ̈A bude to finále, jak má být. Už nyní je jisté, že se na místě se ukáže minimálně 60 klubů a účast opět přislíbil Lukáš Krpálek.

Společně s olympijským šampionem z Ria se mohou návštěvníci těšit na nejlepší tuzemské boxery – domácího Štěpána Horvátha z plzeňské formace Qwert Boxing a neporažené šampionky a svěřenkyně Lukáše Konečného – Fabianu Bytyqi a Lucii Sedláčkovou.

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...