Středa 17. července 2024, svátek má Martina
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Fourcadův učeň. Jacquelin v biatlonu sbírá tituly mistra světa, ale i kolapsy na střelnici

Emilien Jacquelin se raduje na vítězství ve stíhacím závodě MS. foto: ČTK

Když mu to jde, je nepřekonatelný. Proto je biatlonista Emilien Jacquelin v 25 letech trojnásobným mistrem světa. Ale když mu to nejde…
  10:42

… dokáže závod totálně pohřbít.

Jako v pátek ve štafetě v Novém Městě. Na předposlední střelbu závodu přijel druhý, ale místo útoku na vedoucí Němce úplně zkolaboval. Z osmi nábojů, které včetně dobíjení vystřelil, jen jedním zasáhl terč. Musel na čtyři trestná kola!

„Sedm ran měl posazených nahoře nad terčem. Byl to neuvěřitelný kolaps. Těžko říci, čím to bylo, zda polohou, nebo obrovskou chybou v dýchání. Ale takhle rozhodně mistr světa nestřílí,“ líčil ze střelnice expert ČT sport Vlastimil Vávra.

Émilien Jacquelin z Francie
Martin Fourcade oslavil poslední závod své kariéry stylově vítězstvím.

Stojku už Francouz zase zvládl bezchybně a bleskurychle za 22 vteřin a posunul se z 8. na 5. místo.

A takhle je to s ním pořád, je mužem protikladů.

Jednou za čas svou střelbu absolutně nezvládne. Jindy, jako i na světovém šampionátu v Pokljuce, předvede raketové položky. Díky nim obhájil titul mistra světa ve stíhacím závodě.

„V Pokljuce to byla úžasná podívaná. Střílet dvakrát vestoje čistě za 18 vteřin? Ale nepřekvapilo mě to, vím, čeho je Emilien schopen. Já takhle rychle nikdy nestřílel,“ usmíval se Martin Fourcade, Jacquelinův bývalý reprezentační kolega, nyní rádce a tak trochu starší bratr.

Emilien Jacquelin

Čísla a zajímavosti

3 tituly mistra světa už má, dva ze stíhacího závodu, jeden ze štafety.

7krát z osmi pokusů v pátek při střelbě vleže minul terč.

  „Martin pro mě znamená strašně moc,“ přiznává Jacquelin. „Pomohl mi ve chvílích, kdy jsem o sobě pochyboval. Nejkrásnější vzpomínku kariéry mám na jeho poslední závod. Bylo to loni v Kontiolahti, kde vyhrál stíhačku a já dojel třetí. Mohl jsem tak naposledy stát na stupních vítězů s tímhle velikánem.“

  A jestli jde v jeho stopách?

  „Bohužel ne,“ směje se. „V mém věku měl Martin víc než dva tituly mistra světa, navíc už vyhrál i Světový pohár. Snažím se jít svou cestou. On měl své silné stránky, já mám své. On měl svých pár chyb, já jich mám víc. Ale Martinův odkaz mi pomáhá, abych zářil.“

  Věří mi nejvíc

  Je mezi nimi silné pouto.

  Spolu každé léto trénují ve Vercors, kam se oba přestěhovali, a často spolu tráví i volný čas. Fourcade přiznal, jak mu Jacquelin pomohl v těžkém období sezony 2019, kdy se legendárnímu Francouzi tolik nedařilo a kdy byl otrávený z toho, že ho poráží Johannes Bö.

  „Emilien mi byl tehdy oporou a tou jsem teď já pro něj. Před mistrovstvím světa v Pokljuce potřeboval nakopnout, tak jsme spolu absolvovali pár tréninků. Jsem asi člověk, kterému v biatlonu nejvíc věří,“ říká Fourcade.

  V řadě věcí si jsou podobní.

  Třeba ve vzdávání prohraných závodů. Fourcade během kariéry několik závodů úplně vypustil, když zjistil, že nemá žádnou šanci vyhrát.

  Jacquelin? Právě na šampionátu v Pokljuce při závěrečném hromadném závodě minul všech pět terčů a zbytek závodu „odchodil“.

  „Pro Francouze je typické, že když nemůžou bojovat o vítězství, tak na to kašlou,“ rýpl si hned Nor Vetle Christiansen.

  „Taky mi připadá zvláštní, že Jacquelinovi nestálo za to se snažit, aby sebral alespoň nějaké body do svěťáku. Trochu mi tím připomněl Fourcada, ten taky vypouštěl závody, když střelbu pokazil,“ říká i Markéta Davidová.

  Vyjíždí na Mont Ventoux

  Společnou s Fourcadem mají i lásku k cyklistice. Oba občas trénují s francouzskými profesionály, oba vyjíždějí na bájný Mount Ventoux. Jacquelin dokonce původně chtěl být cyklistou. „Miloval jsem Marka Pantaniho a jeho styl závodění. Když útočil 60 kilometrů před cílem a vůbec netaktizoval, připadalo mi to úžasné,“ tvrdil.

  Ani on příliš netaktizuje.

  Jeho položky vestoje pod 20 vteřin jsou důkazem.

  Jednou to vyjde, a jindy zase ne.

  „Když má den, dokáže ten svůj kulomet ukočírovat. Ale musí se naučit se svým tělem pracovat i tehdy, kdy se necítí tak dobře,“ říká Fourcade. Právě stabilita výkonů, kterou slavnější krajan roky biatlonový svět oslňoval, zatím Jacquelinovi chybí.

  Také proto začal před třemi lety spolupracovat s psychologem. Aby byl vyrovnanější, aby neměl obrovské výkyvy. Míval také problém srovnat se s tím, že najednou by měl porážet své hrdiny, na které dříve koukal jen v televizi.

  „Po nějakou dobu jsem zůstal uzavřený ve škatulce mladého talentu,“ popisoval. „Několikrát jsem v závodech útočil na pódium, jenže pak jsem přijel na rozhodující stojku a pokazil ji, protože jsem nedokázal uvěřit, že by se mi to mohlo povést.“

  Od 17 let, kdy kvůli mononukleóze musel skončit s cyklistikou a vrhl se na biatlon, ušel kus cesty.

  Jako dorostenec získal bronz na mládežnickém mistrovství světa, to samé jako junior. Rychle si zvykl na střílení ve vysokých tepech.

  Okolo něj zaznívalo: Ten chlapec má velký talent.

  V roce 2018 se po slibných výkonech ve Světovém poháru probil do sestavy francouzských biatlonistů pro olympijské hry v Pchjongčchangu. Na 22letého mladíka velmi slušný počin. Funkcionáři jej navíc zvolili Objevem roku, stejně jako kdysi Fourcada.

  A poslední dva světové šampionáty? Z těch má hned šest medailí. Čtyři z nich jsou z individuálních klání.

  „Fyzicky i ve své hlavě překročil velký milník,“ oceňuje Stephane Bouthiaux, šéf francouzských biatlonistů. „Už nechce být jen benjamínkem týmu nebo náhradníkem. Už chce být lídrem. A je jím.“

  Fourcade má jasno: „Ve stíhačkách je Emilien sebevědomý, ale v těch dalších je pořád zranitelný. Jakmile získá větší stabilitu, bude těžko k poražení. Pokud mě dokáže vystřídat v soubojích s Johannesem Bö, pro biatlon to bude jen dobře.“

  O víkendu čeká ve Vysočina Areně na biatlonisty sprint a stíhačka.

  Co Jacquelin na střelnici ukáže?

  Akční letáky
  Akční letáky

  Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!