Francouz Ogier triumfoval na Portugalské rallye, Prokop dojel šestý

14:00
FARO (Portugalsko) - Francouz Sébastien Ogier ve volkswagenu vyhrál počtvrté v kariéře Portugalskou rallye a díky třetímu vítězství v sezoně zvýšil své vedení v mistrovství světa. Český pilot Martin Prokop s fiestou dojel šestý a navázal na páté místo z předchozí rallye v Mexiku.

Český závodník rallye Martin Prokop foto: Mafra - Ján Honza

Mistr světa Ogier potvrdil, že na Portugalské rallye se mu dlouhodobě daří. V roce 2010 na tamních šotolinových tratích slavil své první z celkově devatenácti vítězství v MS a od té doby v regionu Algarve nevyhrál pouze v roce 2012.

Třicetiletý Francouz za sebou letos nechal o 43,2 sekundy Fina Mikka Hirvonena ve fordu, třetí byl s odstupem 1:12,4 Nor Mads Östberg s citroënem.

Ogier vyhrál kromě celkového pořadí rallye i závěrečnou Power Stage, takže si připsal maximální počet 28 bodů. V průběžném pořadí mistrovství světa má ještě o bod vyšší náskok před týmovým kolegou Jarim-Mattim Latvalou z Finska, jenž po páteční nehodě dokončil rallye čtrnáctý.

Pravidelný český účastník seriálu Prokop po nevydařených úvodních rallye v Monaku a Švédsku bodoval podruhé za sebou. Na šestou pozici se posunul v poslední erzetě, v níž dosud šestého Belgičana Thierryho Neuvillea zbrzdily technické problémy jeho hyundaie. Na Ogiera Prokop ztratil osm a půl minuty, celkově je devátý.

Šampionát pokračuje za měsíc pátým dílem v Argentině.

Portugalská rallye, 4. podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích

1. Ogier, Ingrassia (Fr./Volkswagen Polo R) 3:33:20,4, 2. Hirvonen, Lehtinen (Fin./Ford Fiesta RS) -43,2, 3. Östberg, Andersson (Nor., Švéd./Citroën DS3) -1:12,4, 4. Mikkelsen, Markkula (Nor., Fin./Volkswagen Polo R) -4:50,5, 5. H. Solberg, Minorová (Nor., Rak./Ford Fiesta RS) -5:10,2, 6. Prokop, Tománek (ČR/Ford Fiesta RS) -8:27,2.

Průběžné pořadí MS (po 4 z 13 závodů): 1. Ogier 91 b., 2. Latvala 62, 3. Östberg 48, 4. Mikkelsen 36, 5. Hirvonen 36, 6. Neuville (Belg./Hyundai i20) 21, ....9. Prokop 18.