22. listopadu 2015 16:42, aktualizováno  17:31 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO: Nic pro slabé povahy. Mladík na kajaku se vrhá z vodopádů

Dane Jackson má pro strach uděláno. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dane Jackson má pro strach uděláno. | foto: www.jacksonkayak.com

Nejprve letí ze skály prázdný kajak, vzduchem plachtí pádlo. Teprve potom se do rozbouřené vody z výšky dvaceti metrů vrhá mladý muž. Jmenuje se Dane Jackson a je jedním z nejlepších freestyle kajakářů na světě. I když je mu jen dvaadvacet, má na svém kontě mnoho perfektních kousků. Třeba zdolání vodopádů Veracruz v Mexiku, ráji kajakářských dobrodruhů.

Vodu a kajak má mladý Američan v krvi. Vždyť otec Danea Jacksona Eric je čtyřnásobný mistr světa ve freestylu, účastník olympiády v Barceloně v disciplíně K-1, autor mnoha publikací (např. o sjíždění divoké řeky) a v neposlední řadě designér kajaků a zakladatel firmy Jackson Kayak. Pod její značkou jezdí jak Dane, tak jeho sestra Emily.

„Táta je nejdůležitější osobou v mém životě. Naučil mě být takovým člověkem a sportovcem, jakým jsem,“ hlásí hrdě Dane. „Miluj to, co děláš, a dělej, co miluješ,“ zní motto mladíka z Tennessee a není těžké uvěřit tomu, že on sám skutečně svou práci miluje.

Už v juniorské kategorii ovládl většinu kategorií freestyle kajaku a nyní ve svých dvaadvaceti se může pyšnit více tituly než mnozí závodníci za celou kariéru. „Narodil jsem se na řece,“ říká Dane Jackson a přiznává, že nejvíc ho baví sjíždění divokých řek v těžko přístupném terénu.

Letos si splnil sen a s kolegy z Jackson Kayak týmu si vyrazili do Mexika na vodopády Veracruz. Co všechno tam předváděli? Podívejte se na přiložené video.

Freestyle kajak v Ugandě i pražské Troji

Termín freestyle kajak zastřešuje několik sportovních disciplín, které se liší prostředím, v němž kajakáři řádí, typem lodi či náročností. Parádní disciplínou Danea Jacksona je tzv. creek kayak. Kajakář vyhledává obtížně splavitelná místa s velkým spádem, zejména vodopády, a snaží se je pokořit. Helma a chrániče jsou nezbytností, nechybí totiž pády z desítky metrů vysokých skal či kličkování mezi balvany.

Podobně živelné je i rodeo, které má přece jen blíže k „měřitelné“ sportovní disciplíně. Kajakáři závodí na umělé řece a ve speciálních kratších lodích, které umožňují salta a jiné akrobatické kousky ve vodním válci. Na předvedení co nejpůsobivější akrobatické série mají vodáci 45 sekund. Evropský pohár v rodeu letos v září zavítal i na umělý kanál v pražské Troji, kde se představila kontinentální špička včetně nejlepšího českého freestyle kajakáře Ondřeje Křivánka.

Dane Jackson na vodopádech Veracruz v Mexiku.
Danu Jacksonovi vyrábí kajaky jeho otec Eric, čtyřnásobný mistr světa ve...

Playboating je pak nezávodní variantou rodea. Jezdci na rozdíl od rodea nepádlují na jednom místě, naopak vyhledávají divokou vodu na velkých řekách a řádí ve vlnách a peřejích podle libosti. Někdy k tomu ani nepotřebují pádla a pomáhají si pouze rukama. Mekkou playboatingu je například Bílý Nil v Ugandě nebo další africká veleřeka Zambezi.

Na stránkách Danea Jacksona se můžeme dočíst, že na svých cestách za divokou vodou navštívil z tréninkových důvodů i Českou republiku. Která řeka splňovala jeho náročné požadavky, se však zjistit nepodařilo.