22. října 2015 20:02, aktualizováno  20:11 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Jsem gay. Přijmete to, když jsem nejlepší na světě? ptá se freestylový mág

Jsem gay, přiznal freestylový lyžař Gus Kenworthy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jsem gay, přiznal freestylový lyžař Gus Kenworthy. | foto: twitter

COLORADO Američan Gus Kenworthy je jedním z nejlepších freestylových lyžařů na světě. Doma má stříbro z olympiády v Sochi ve slopestylu či bronz z prestižních X Games. Teď však upoutal pozornost nikoli sportovním výkonem, nýbrž tzv. coming outem - svěřil se světu, že je gay.

„Tohle je první den zbytku mého života,“ napsal Kenworthy ve čtvrtek na sociální síť Twitter tajemný vzkaz. O několik hodin později čtyřiadvacetiletý lyžař upřesnil: „Jsem gay.“

Pětinásobný šampion freestylové federace AFP se svěřil americké televizní stanici ESPN už v září, rozhovor byl však zveřejněn až nyní. Kenworthy se prý nejvíce bál reakce okolí, sponzorů a freestylové komunity, kvůli rozrušení dokonce zvažoval konec kariéry. V minulosti musel při závodech nesčetněkrát čelit otázkám typu „přítelkyně s vámi není“? Zahanbeně odpovídal ne, i když mu po boku stál jeho partner. Před závody prý často zvracel. Proto se nyní rozhodl veřejně ulevit svému svědomí.

Gus Kenworthy v akci.

Gus Kenworthy v akci.

„Každý tu nosí kšiltovku RedBull, Monster nebo Rockstar, každý nosí tričko a džíny. Všichni řídí ta samá auta a poslouchají stejnou muziku, není tu prostor pro odlišnost. Toho se bojím,“ přiznává v rozhovoru Kenworthy.

Reakce na sociálních sítích poté, co Kenworthy zveřejnil svou sexuální orientaci, jsou však zatím v drtivé většině pozitivní. „Gusi, jsi vážně borec,“ tweetoval Kenworthyho kolega, freestylový lyžař Tom Wallish. Plnou podporu mladému muži vyjádřil také americký olympijský svaz, který dokonce v reakci na lyžařův „coming out“ postoval logo „TEAM USA“ v duhových barvách, které jsou znakem sexuálních menšin.

O tom, že je homosexuál, prý lyžař věděl zhruba od svých pěti let, rodině se ale přiznal až v roce 2013. Na loňské olympiádě v Soči na sebe kromě postříbřeného výkonů na svahu strhl pozornost i tím, že veřejně projevil lítost nad osudy desítek toulavých psů na ruských ulicích a pět z nich si dokonce odvezl domů.

Jelikož přiznání homosexuality není mezi americkými sportovci ničím samozřejmým, dá se očekávat, že fanouškovská základna jedné z tváří prestižních X Games nyní vzroste ještě více než po zveřejnění snímků s opuštěnými štěňátky...