Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Smělý plán. Froome chce dvě zlata z olympiády a další triumf na Tour

Tour de France

  18:46
PRAHA - Britský cyklista Chris Froome si do kalendáře pro příští rok červeně zakreslil tři data. Chce potřetí vyhrát Tour de France a k tomu přidat dvě olympijská zlata z Ria - z hromadného závodu i z časovky. Bláznivý nápad? Příliš ambiciózní? Možná ano, ale myslí to vážně. A je mu jedno, že to ještě žádný cyklista v jedné sezoně nedokázal.

Chris Froome. foto: Reuters

Kde se to v něm bere?

Možná už na něco podobného pomýšlel před třemi roky v Londýně. Tehdy skončil na Tour druhý za kolegou Wigginsem. V olympijském hromadném závodě pracoval především pro Marka Cavendishe a z časovky si odvezl bronz právě za Wigginsem a Němcem Martinem.

Jeho bývalý týmový kolega ale příští rok titul obhajovat nebude a Tony Martin už dva roky hledá svou nejlepší časovkářskou formu.

V Londýně mu ani trať úplně neseděla, byla to víceméně úplná rovina. Žádná větší selekce nebyla možná. To v Riu na závodníky čeká o dost náročnější program.

Cíl? Vyhrát tři největší závody

„Obě ty trasy mi opravdu vyhovují. Hromadný závod by měl mít okolo čtyř tisíc metrů převýšení. Časovka zase přes tisíc. A to na padesáti kilometrech! Opravdu přemýšlím, jak vyhrát všechny tři závody. Hrozně se na to těším,“ říkal Froome v rozhovoru pro stanici Sky Sports News.

Letos v srpnu se v Riu de Janeiro uskutečnil testovací závod pro nadcházející olympijské hry. Vyhrál Francouz Alexis Vuillermoz, skvělý výbušný závodník na ardénské klasiky. Froome sice v Brazílii nebyl, ale doufá, že se tam podívá dřív než šestého srpna, kdy je naplánován hromadný závod.

„Určitě bych si tu trať rád projel. Zatím nevím, jestli to stihnu do konce roku nebo až ten příští, ale mám to v plánu,“ povídal přesvědčivě žlutý muž letošní Tour.

Do Ria za vysněným trojnásobným triumfem je přitom ještě daleká cesta. Vždyť pořadatelé „Staré dámy“ ještě ani neoznámili itinerář příštího ročníku. Ten se cyklisté dozví až 20. října při slavnostní prezentaci v Paříži.

„Jasně, zatím ani nevím, jestli mi trasa Tour bude sedět, ale i tak se o to chci pokusit. V průběhu sezony se může stát plno věcí, budu ji prostě brát tak, jak přijde,“ narážel závodník Sky na odstoupení ze španělské Vuelty kvůli zlomenině zánártní kůstky.

Příští rok ale bude jiný, ujišťoval sám sebe. „Vuelta už je za mnou. Bude to vzrušující rok, to vím jistě.“

Autor: