Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Froome myslí na další tituly. Překoná Armstronga?

Tour de France

  15:33
PAŘÍŽ - V neděli po Champs-Elysées kroužil historický vůz se zajímavou osádkou: na místě spolujezdce seděl Eddy Merckx, na zadních sedadlech Bernard Hinault a Miguel Indurain. Parta pětinásobných vítězů Tour de France, které chyběl jen ten první, zesnulý Jacques Anquetil. Čtveřice živoucích legend by však zase mohla být kompletní. To pokud Chris Froome, král letošní Grande Boucle, naplní prognózy, které se kolem jeho jména rojí.

Britský cyklista Christopher Froome foto: Reuters

"Chris chce vybojovat sedm žlutých dresů, aby vymazal Armstronga a získal všechna vítězství čistou cestou," tvrdí David Kinjah, Froomův první trenér v Keni. "Má ingredience vícenásobného šampiona," říká zase David Brailsford, šéf Britova nebeského týmu Sky. "A zatím není na vrcholu, může být ještě silnější."

Sám šampion je však v odhadech budoucnosti střízlivější. Žlutý dres sice oblékl s největším náskokem za posledních devět let, druhý Quintana byl pomalejší o 4:20 minuty, v závodě neměl Brit výraznější slabinu ani špatný den. Konkurenci drtil v časovkách, i v horách všem ujížděl a přes některé výpadky měl kolem sebe pevný štít pomocníků.

Přesto se Froome zdráhá mluvit o historických počinech. "Dokud budu hladový po vítězství a budu mít motivaci, půjdu si za nimi," slíbil 28letý závodník. "Ale není mým cílem kohokoli překonávat, lámat rekordy. Udělám maximum, ale na ostatní se nedívám."

ČTĚTE TAKÉ

Už loni mohl Tour vyhrát, jeho nadřazenost nad Bradleym Wigginsem, předem určenou jedničkou týmu, byla jasně zřetelná. Stejně jako letos Kreuziger se však i on podrobil hierarchii a na lídra čekal. Za důvěru, kterou dostal letos, se odvděčil triumfem.

A pár podobných může přidat v dalších letech. Tři? Čtyři? Nebo víc? "Chci se pokoušet dalších pět let," nadnesl sám Froome.

"Já bych tak optimistický nebyl," varoval však František Raboň, pracant týmu Omega. "Vidíme, že každý rok vyrostou noví talentovaní závodníci." Nejzářnějším příkladem byl letos Kolumbijec Quintana, který hned při debutu na Tour vyšplhal na druhé místo. Američan Talansky byl desátý, Polák Kwiatkowski jedenáctý. "Všechno mladí vlčáci, kteří budou Frooma v příštích letech prohánět," předpověděl Raboň.

Z pelotonu navíc neodchází ani hvězdný Alberto Contador, který už naznačil, že jeho největší motivací do budoucna je britského soka udolat. Že letos tolik nezářil? Že mu za rok na startu bude 31? "Podívejte se na Rodrígueze a Valverdeho, ti jsou ještě starší," připomněl Raboň. "Alberto sice nebyl výbušný jako v minulosti, ani v první časovce nebyl v pohodě, ale myslím, že se vrátí silnější. Možnáv koalici s Quintanou, s dalšími Španěly, do toho ti mladí, a Froome to nebude mít jednoduché."

"Letos jsem nabral kupu zkušeností a bylo by škoda nepřenést je do dalších ročníků," namítal Froome. "Je mi 28, většina cyklistů se do vrcholné formy dostane až po třicítce. Vrátím se a budu zase bojovat o žlutý dres."

Autor:

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...