Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Froome bojuje. Na Vueltě už je druhý a stahuje náskok Contadora

Sport

  18:25
MONTE CASTROVE (od našeho zpravodaje) - Ještě to zkouší, Chris Froome nechce nechat Albertu Contadorovi triumf na cyklistické Vueltě. V závěrečném stoupání osmnácté etapy se hubený Brit zahákl za unikajícího Fabia Arua a dojel za Italem, který si připsal druhé etapové vítězství v závodě, na druhé příčce. Na stejnou pozici si polepšil i v celkovém pořadí, když přeskočil domácího Alejandra Valverdeho.

Chris Froome foto: Reuters

Minuta a 19 vteřin, to je nyní rozdíl mezi prvním Albertem Contadorem a druhým Chrisem Froomem, tři etapy před koncem Vuelty.

"V posledním týdnu se věci mění rychle," podotkl Froome. I když zároveň přiznal: "Sesadit Alberta bude nesmírně obtížné."

Dvojité pětikilometrové stoupání na vrchařskou prémií 2. kategorie na Monte Castrove čekaly tentokrát na jezdce v Galicii. Už při tom prvním pracoval Froome na snižování své ztráty a dospurtoval si na prémii pro dvě bonusové vteřiny za 2. místo, těsně před Alejandrem Valverdem.

Hlavní pole se pak vrátilo do údolí a začal druhý, závěrečný výšlap na Monte Castrove. Tým Sky opět usilovně rozjížděl tempo pro svého kapitána. Ale už šest kilometrů před cílem převzal iniciativu Alberto Contador - muž v červeném se zavěsil za Joaquima Rodrígueze. Za nimi se vydal Froomův pomocník Mikel Nieve, zatímco lídr týmu Sky dál šlapal své rovnoměrné tempo. Po chvíli byli ti nejlepší znovu pohromadě, eliminační koncovka pokračovala.

Pět a půl kilometrů před metou zaútočil, jako už tolikrát při jiných horských etapách mladý a věčně se usmívající Warren Barguil z Giantu. Byl dostižen, skupina prořídla, Froome se v jejím popředí usilovně držel hned za Contadorem.

Další útok vynesl dopředu před ostatní Fabia Arua, třetího muže z Gira.

A 2,4 kilometru před metou atakoval Froome! Prosmýkl se kolem Contadora, dojel Arua a najednou bylo trio španělských "králů" Contador, Valverde, Rodríguez nečekaně daleko za nimi.

Na rozdíl od etapy na Lagos de Covadonga to byl tentokrát britský cyklista, kdo se opakovaně ohlížel, jaký mají s Aruem náskok. Činil už 15 vteřin, pak Španělé zabrali a stáhli ho na osm vteřin. Zdálo se, že vedoucí duo přece jen dostihnou, Contador byl ze sedla a křečovitě zatínal zuby, ale závěrečná rovinatá pasáž nahrávala Froomovým časovkářským schopnostem.

S Aruem finiš o etapový primát prohrál. Ale přijel si pro šest bonusových vteřin za druhé místo a dalších dvanáct najel na trati na Contadora, který posléze skončil pátý.

Polepšil si tím na druhé místo celkově před Valverdeho, který nyní ztrácí 1:32 minuty. Zároveň se do první desítky vmáčkl nový muž, Damiano Caruso z Cannondalu. Původně sedmý Robert Gesink vzdal, aby mohl být v Nizozemsku s operovanou těhotnou manželkou.

Tři etapy zbývají. Ta páteční nabídne dvě vrchařské prémie, jenže z té druhé je ještě 15 kilometrů do cíle. V sobotu přijde poslední přetěžký horský test. A v neděli desetikilometrová časovka.

Až při ní cyklističtí poutníci dospějí do cílové mety ve městě všech poutníků, v Santiagu de Compostela.

Výsledky cyklistického etapového závodu Vuelta

Cyklistický závod Vuelta - 18. etapa Estrada - Monte Castrove (157 km):
1. Aru (It./Astana) 3:47:17, 2. Froome (Brit./Sky) -1, 3. Valverde (Šp./Movistar), 4. Rodríguez (Šp./Kaťuša), 5. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) všichni -13, 6. S. Sánchez (Šp./BMC) -17, 7. Navarro (Šp./Cofidis) -33, 8. Moreno (Šp./Kaťuša), 9. Caruso (It./Cannondale), 10. Barguil (Fr./Giant) všichni -48.
Průběžné pořadí:
1. Contador 71:38:37, 2. Froome -1:19, 3. Valverde -1:32, 4. Rodríguez -2:29, 5. Aru -3:15, 6. Martin (Ir./Garmin) -6:52, 7. S. Sánchez -6:59, 8. Barguil -9:12, 9. Navarro -9:44, 10. Caruso -9:45.

Autor: