13. prosince 2008 13:05 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Futsal není rozmar, ukázaly akty

Americká plavkyně Amanda Beardová pózuje v kampani proti užívání kožešin ze zvířat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká plavkyně Amanda Beardová pózuje v kampani proti užívání kožešin ze zvířat. | foto: ČTK

PRAHA V antických dobách se olympijských her účastnili výhradně svobodní muži, kteří mezi sebou soutěžili nazí. Dnes může nahota ve sportu plnit trochu jinou funkci - třeba přinést pozornost jinak opomíjenému odvětví. Tím je v Česku i ženský futsal.

Tady je jeden konkrétní příklad z Vršovic. Potkaly se na tribuně při utkání fotbalistů Bohemians 1905. Slovo dalo slovo a skupina fanynek zelenobílého klubu se rozhodla, že si založí futsalový tým, který nazvaly Klokanky. „Jsme úplně normální ženský. Akorát si od plotny, dětí a práce jdeme sem tam kopnout do balonu,“ vypráví Radmila Kučerová, jedna z nich.

O úplně normální tým ale určitě nejde. Ženský fotbal v hale není pro sponzory zrovna velkým lákadlem. Jak to změnit, když náklady na činnost týmu rostou? Vždyť jen pronájem prostor na tréninky ročně vyjde zhruba na 90 tisíc korun.

Kdo nafotil akty

Futsalový tým DFK Klokanky (2008) Přilákat pozornost a získat prostředky na další činnost. Hlavně z těchto dvou důvodů vznikl kalendář futsalového týmu, který tvoří fanynky Bohemians 1905. Na dvanácti listech se kromě snímků z ryze fotbalového prostředí dominují především černobílé akty.

Svlečení sportovci doma i ve světě

Atleti Olympu Praha (2007) Výdělkem z kalendáře aktů si chtěli atleti Olympu Praha přilepšit před letošní olympijskou sezonou.

V odvážných a lehce lechtivých pózách se objevili vícebojař Josef Karas, překážkář Petr Svoboda a sprinteři Libor Žilka, Martina Dostálová a Iveta Mazáčová.

Atleti Dukly (2001) Atleti a atletky armádního klubu svlékli trikoty a nechali se umělecky vyfotografovat pro kalendář Atleti 2002. Před objektivem zapózovali vícebojaři Tomáš Dvořák,

Roman Šebrle, skokanky o tyči Daniela Bártová, Pavla Hamáčková, nebo výškař Tomáš Janků.

Katarina Wittová (1998) Původem východoněmecká krasobruslařka byla označována za "nejkrásnější tvář socialismu."

Mnohem víc odhalila před deseti lety pro magazín Playboy. Za sérii odvážných snímků inkasovala 100 tisíc dolarů.

O její obnažené fotografie byl velký zájem - šlo o druhé zcela vyprodané vydání v historii po čísle s Marylin Monroe.

Fotbalistky (1999) Velký rozruch způsobil v Austrálii rok před olympiádou s akty fotbalových reprezentantek. Hráčky se snažily upoutat pozornost fanoušků právě na turnaj pod pěti kruhy.

Místo obdivu zněla na jejich adresu spíš kritika. Kritici poukazovali na fakt, že na fotografiích se ani jednou neobjevil fotbalový míč.

Amanda Beardová (2008) Zatímco loni se americká plavkyně Amanda Beardová svékla pro pánský magazín Playboy, letos se obnažila pro reklamní kampaň organizace PETA bojující za etické zacházení se zvířaty. Tu představila na chodníku před olympijskou vesnicí v Pekingu, tiskovou konferenci ji nedovolili uspořádat čínští pořadatelé.

Futsalistky odložily ostych i zelenobílé dresy a nafotily kalendář s vlastními akty. „Přišlo to jako spontánní nápad. Cílem bylo zviditelnit se, získat nějaké prostředky na futsal a ukázat, že i ženy mohou takový sport zvládnout,“ zmiňuje hlavní motivy jedna z iniciátorek projektu Simona Tichovská.

V šatně Klokanek se to ale nehemží exhibicionistkami. Z osmnácti hráček ve věku od 17 do 39 let se nakonec bez problémů rekrutovalo dvanáct dobrovolnic. „I když bychom nešly úplně do čehokoliv, jsme docela odvážné. A pro náš klub jsme schopné udělat všechno,“ pokyvuje hlavou další členka týmu Eva Dřížďalová.

Odhalené pózování mělo podle ní především dokázat, že Klokanky berou futsal se vší vážností. „Není to pro nás žádný rozmar. Fungujeme organizovaně, máme vlastní stanovy,“ dodává Dřížďalová. Klokanky jsou jako občanské sdružení řádně zaregistrované u ministerstva vnitra.

Lehce eroticky laděné snímky měly původně vzniknout na místě nejposvátnějším - ve vršovickém Ďolíčku. „Jenže kvůli složitému nasvětlování to nešlo,“ zalitovala Tichovská. Ženské křivky proto snímali fotografové v kulisách sladovny bývalého pivovaru u Berouna. „Nejtěžší bylo se při focení uvolnit. Předtím panovalo napjaté očekávání,“ zavzpomínala Tichovská na krok do neznáma. Značný důraz se kladl na přirozenost, jak dokládá Dřížďalová. „Retušování nebylo potřeba. Žádná z nás nemá větší prsa ani menší zadek.“ Zajímal se nejen bulvár Celé dílo vznikalo s nadšením a s téměř nulovými náklady. Za první dva týdny se prodalo 200 exemplářů po 250 korunách. To znamená slušný výnos pro subjekt, kde musí výdaj ze společné pokladny vyšší než 250 korun schvalovat členská schůze. A jednoznačný úspěch.

Půvab Klokanek pochopitelně upoutal pozornost bulvárních deníků. „Proto jsem slyšela reakce typu: Ty si musely nahrabat,“ usmívá se Dřížďalová. „Volala mi tchýně. Prý si myslela, že chodím hrát futsal, a ne se svlíkat. Ale brala to s nadhledem,“ vypráví Kučerová. Na odvážné snímky reagovali příznivě nejen muži. „Už se nám hlásí další hráčky,“ chválí si Kučerová další efekt. Nejen proto se dá říct, že sázka na odvážný kalendář vyšla.

Najdete na Lidovky.cz