Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Moravec ukončil trápení a dosprintoval sedmý, Soukalová pátá

Sport

  12:24aktualizováno  15:51
OSLO/PRAHA - Biatlonistka Gabriela Soukalová se před vrcholem sezony, mistrovství světa, dostává do skvělé formy. Znovu se vešla ve Světovém poháru do elitní desítky, ve sprintu v Oslu skončila pátá. Veronika Vítková předvedla nejrychlejší běh, jenže jí nevyšla střelba - třikrát chybovala. Na skvělém sedmém místě dojel mezi muži Ondřej Moravec.

Gabriela Soukalová v Novém Městě na Moravě. foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ta tři zaváhání mohou Vítkovou hodně mrzet - nebýt nich, zvítězila by.

Místo toho vyhrála Běloruska Darja Domračevová, která kromě skvělého běhu předvedla i bezchybnou střelbu - a vystřídala Finku Kaisu Mäkäräinenovou v čele průběžného pořadí Světového poháru.

Gabriela Soukalová během stíhacího závodu v Novém Městě na Moravě.

Spokojená však mohla být v cíli i Soukalová. Po osmém místu z vytrvalostního závodu přidala páté ve sprintu, a to i s jednou chybou ze střelby vleže. Jen necelých šest vteřin ji přitom dělilo od bronzu.

Vítězná Darja Domračevová (uprostřed).

Zato Vítková už po první střelbě tušila, jak moc si závod zkomplikovala. První ranou minula, třetí také. Trenér Zdeněk Vítek se zatvářil zklamaně, jeho vzdálená neteř však dál po trati letěla. Jenže další minela vestoje její šance na slušné umístění definitivně zničila.

Češky tak může hřát alespoň pořadí běžeckých výkonů: Vítková je v něm první a Soukalová pátá. Obojí je před blížícím se mistrovství světa ve finském Kontiolahti velkým příslibem.

Veronika Vítková na střelnici.

„Všechny holky chválím za dobře odvedený běh. Gabi nechala jednu ránu vleže, to ji asi stálo pódium,“ hodnotil Vítek v přenosu České televize. „A Verča? Dvě rány vleže letěly napravo. Musím s ní ještě probrat, co se přihodilo. Jela velice dobře a věděla o tom, tak nevím, jestli byla malinko nervózní...“

V neděli čeká od 12.15 ženy štafeta, což byla v letošní sezoně dosud parádní česká disciplína.

Moravec si spravil chuť

Po třech nepovedených závodech se konečně zadařilo Ondřeji Moravcovi. V sobotním sprintu střílel čistě a skončil sedmý. Michal Šlesingr udělal jednu chybu vleže a skončil ve třetí desítce. Sedmou výhru ve Světovém poháru dobyl Němec Arnd Peiffer.

„Sedmé místo Ondry je super, hlavně pro něj. Potřeboval to po sérii nepříliš dobrých výsledků hlavně psychicky,“ hodnotil trenér mužské části reprezentace Marek Lejsek v přenosu České televize. „Zaslouží pochvalu a gratulaci. Před mistrovstvím světa je to pro něj velice důležitý výsledek.“

Ondřej Moravec se chystá ke střelbě vleže. Ta se mu povedla na výbornou.

Na čtvrtek nebude Moravec vzpomínat rád. Šestkrát minul a vytrvalostní závod dokončil na 70. místě. Přesto věřil: „V sobotu mám další šanci, jak šňůru špatných výsledků zlomit a půjdu po ní,“ slíbil svazovému webu biatlonistů.

Jak řekl, tak udělal. Při sprintu znovu připomínal muže z elitní desítky průběžného pořadí Světového poháru. Slušně běžel, bezchybně střílel a po závodě mohl slavit sedmé místo. Jaká vzpruha po předchozích výsledcích: 42., 39. a už zmiňovaná čtvrteční 70. příčka.

Zvednul si tak sebevědomí před blížícím se mistrovství světa. Přitom už se chystal na roli outsidera. „Michal Krčmář mi říkal, že po takových to výsledcích ode mě nebude nikdo nic čekat, tak ať jsem v klidu.“

Ondřej Moravec.

Sobotní sprint však ukázal, že jeho forma je zpět.

Na norském Holmenkollenu panovaly ideální podmínky. A tak rozhodoval především běh. Ten se bohužel tolik nepovedl Michalu Šlesingrovi - měl až 30. běžecký čas. A tak přestože chyboval vleže jen jednou, dokončil závod na 24. místě. „Na sportovcích už se projevuje únava, fyzické síly malinko chybí,“ vysvětlil Lejsek.

Biatlonisté však ještě v Oslu nemají splněno. V neděli je čeká štafeta, která se pojede od 14.15.

Závody SP v biatlonu v Oslu:

Ženy - sprint na 7,5 km: 1. Domračevová (Běl.) 20:35,7 (0 tr. okruhů), 2. Dahlmeierová (Něm.) -14,3 (0), 3. Dorinová-Habertová -29,9 (1), 4. Bescondová (obě Fr.) -32,6 (0), 5. Soukalová -35,6 (1), 6. Wiererová (It.) -48,9 (1), 7. Hojniszová (Pol.) -50,8 (0), 8. Eckhoffová (Nor.) -51,3 (1), 9. Podčufarovová (Rus.) -53,1 (0), 10. Valj Semerenková (Ukr.) -53,3 (1), ...21. Vítková -1:03,7 (3), 40. Tomešová -1:34,2 (1), 47. Puskarčíková -1:50,0 (2), 54. Landová -2:05,7 (3).

Průběžné pořadí SP (po 18 z 25 závodů): 1. Domračevová 837 b., 2. Mäkäräinenová (Fin.) 827, 3. Vítková 620, 4. Valj Semerenková 610, 5. Hildebrandová (Něm.) 553, 6. Wiererová 542, 7. Soukalová 489, ...37. Puskarčíková 143, 44. Landová 112, 70. Tomešová 22.

Sprint muži 10 km:

1. Peiffer, 2. M. Fourcade +3.3, 3. Šipulin +15.4 ... 7. Moravec +29.4.

Autoři: