Gatlin předčil Bolta a ovládl kvalifikaci. ‚Obavy nemám,‘ kontruje Jamajčan

17:03
PEKING (Od našeho zpravodaje) - Snad nejsledovanější persona atletického mistrovství světa v Pekingu vyběhla na dráhu, kterou před sedmi lety při olympijských hrách třikrát pozlatila. Usain Bolt, fenomenální král sprintu z Jamajky, vykročil za dalším úspěchem vítězstvím ve svém rozběhu v čase 9,96 sekundy. Nejrychlejší však tentokrát světový rekordman nebyl, časem 9,83 sekundy oslnil Američan Justin Gatlin.

Justin Gatlin zaběhl v kvalifikaci stovku za 9,83 a naznačil, že Boltova zlatá éra se možná blíží ke konci. foto: Reuters

Úvod královské, nejočekávanější disciplíny šampionátu naznačil, že letošní mistr světa bude opravdový rychlík. Vše odstartoval Jamajčan Asafa Powell, někdejší světový rekordman, který cílovou rovinku proletěl v čase 9,95. „Moc jsem do toho nešlapal, tak prvních čtyřicet metrů, pak jsem zvolnil,“ řekl Powell.

Hned v následujícím rozběhu nastoupil a vyhrál Američan Tyson Gay, mistr světa z Ósaky 2007, byť jeho výkon byl mezi všemi favority nejslabší. Čas 10,11 byl jediný mezi vítězi rozběhů jediný čtyřciferný, přesto Američan tvrdil: „Byl to povedený běh.“

Eritrejský vytrvalec Ghirmay Ghebreslassie si běží pro zlato z maratonu.
Čistá radost Mo Faraha.

Šestý rozběh naznačil, s kým bude mít Bolt největší práci. Olympijský vítěz z Atén a nejrychlejší muž sezony Gatlin proběhl stovku skvěle a jako jediný závěr výrazněji nevypustil. „Jsem na tom dobře a jsem tu proto, abych odvedl svou práci a vyhrál,“ řekl letošní dominátor.

Jako poslední na stadion přispěchal Bolt, zatleskal divákům, mrkl do kamery a po druhé nejhorší startovní reakci (0,152 s) a s větrem v zádech (2,1 m/s) běžel pro postup za 9,96. „Gatlin běžel opravdu dobře, ale nemám obavy. V semifinále to zlepším a ve finále taky,“ slíbil blesk z Jamajky.

Pokračování bitvy rychlíků v neděli v 13:10 českého času, šampion bude znám o 2 hodiny později.

Klučinová je zatím sedmnáctá, achilovka drží

Po dvou dopoledních disciplínách jí patřilo 17. místo a říkala si: „Není to tak špatné, bolavá achilovka drží.“

Jenže večerní blok sedmiboje s koulí a dvoustovkou Elišce Klučinové nevyšel. Ve své skupině nejdřív obsadila 13. místo za 13,79 metru a pak vedle vrhačského kruhu žasla: „Nevím, co jsem tam dělala. Spíš jsem tam nic nedělala.“

Do té doby pozitivní nálada se u české rekordmanky změnila a když navíc zjistila, že závěrečnou disciplínu úvodního dne bude muset běže v krajní, deváté dráze, trenér se jí musel klidit z cesty.

Smog i čínský prezident. Ptačí hnízdo opět vidělo velkolepé zahájení

„Nemám krajní dráhy ráda. Já jak nejsem sprinterka, nevím, jak mám rozběhnout. Trošku jsem zaváhala, za nikým jsem se nevyvezla a pak už jsem to nedoběhla.“

Ve svém běhu byla se zatejpovanou pravou nohou poslední za 25,39 sekundy, první den tak zakončila coby 21. žena pořadí a před tím druhým realisticky uznala: „Nedá se očekávat vůbec nic. Může to být stejně tak dobré jako špatné, takže vůbec nic neplánuju a půjdu do toho naplno. Jen doufám, že achilovka vydrží a že se neprobudím s oteklou nohou.“

Farah obhájil, tyčkaři vletěli do finále

Jeden bezchybně, druhý cestou k 570 centimetrům s jedním zaváháním, oba čeští tyčkaři Jan Kudlička i Michal Balner však v Pekingu prošli kvalifikačním sítem a v neděli od 13:05 českého času budou v konkurenci dalších dvanácti závodníků bojovat o medailový úspěch.

Mistryní světa ve vrhu koulí se stala Němka Christina Schwanitzová, která výkonem 20,37 porazila domácí reprezentantku Kung Li-ťiao o sedm centimetrů. Novozélanďanka Valerie Adamsová, která vyhrála čtyři předchozí šampionáty, do Pekingu kvůli slabší formě po operaci nepřijela.

Zlato z nejdelšího dráhového běhu, závodu na 10 000 metrů patří Britu Mo Farahovi. Po stříbru z Tegu 2011 a zlaté Moskvě 2013 má olympijský šampion čtvrtý titul kariéry.

Přitom 350 metrů od cílové pásky se Farahovy sny málem rozkutálely po tartanu. Po kolizi s Keňanem Kamwororem, nakonec v závodě druhým, Brit zavrávoral, tak tak že neupadl a nechápavě se pak na svého dotěrného pronásledovatele ohlížel. V cílové rovince však našel ještě síly na zrychlení a druhému o 66 setin utekl. Třetí byl další Keňan Tanui.