Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Gatlin měl pozitivní dopingový test

Sport

  14:17
NEW YORK - Americký spirnter Justin Gatlin měl po dubnové štafetě v Kansas City pozitivní dopingový test na testosteron. Hrozí mu doživotní trest. Před pěti lety měl totiž nález na amfetamin.

Justin Gatlin foto: AFP

Olympijský vítěz, mistr světa a spoludržitel světového rekordu na 100 metrů Justin Gatlin dnes v oficiálním prohlášení uvedl, že měl pozitivní test na testosteron.

"Neumím si tento výsledek testu vysvětlit, protože jsem nikdy vědomě neužil žádnou zakázanou látku, ani jsem nepověřil nikoho jiného, aby mi takovou látku dal," řekl dnes Gatlin. Americký atlet od doby, kdy se o pozitivním výsledku testu dozvěděl, spolupracuje s antidopingovou agenturou USADA. "Jsem jim plně k dispozici po celou dobu procesu, který zahájili, a doufám, že až budou známa všechna fakta, ukáže se, že jsem neudělal nic špatného," řekl Gatlin.

Gatlin naposledy běžel na domácím šampionátu koncem června v Indianapolisu. Z dalších závodů se poté odhlásil, jako důvod uvedl zranění nohy. Čtyřiadvacetiletý sprinter 12. května na mítinku v Dauhá zaběhl čas 9,77 sekundy a vyrovnal světový rekord Jamajčana Asafy Powella.

V roce 2001 zrušila Mezinárodní atletická federace IAAF Gatlinovi dvouletý trest, neboť zakázanou látku amfetamin obsahoval lék, který bral už deset let. Funkcionáři však atleta varovali, že příští prohřešek pro něj může znamenat konec kariéry.

"Díky téhle zkušenosti jsem ještě ostražitější, abych nepřišel do kontaktu s žádnou zakázanou látkou, protože jakékoli porušení pravidel by mě mohlo do konce života připravit o sport, který miluji," uvedl americký sprinter.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat