Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Gebrselassie vylepšil světový rekord v maratonu

12:29
BERLÍN - Etiopský běžec Haile Gebrselassie vytvořil nový světový rekord v maratonu. Pětatřicetiletý vytrvalec dnes v Berlíně dosáhl času dvě hodiny, tři minuty a 59 sekund. Vlastní maximum z loňského ročníku vylepšil v takřka ideálních povětrnostních podmínkách bezmála o půl minuty, před rokem v německé metropoli vyhrál za 2:04:26.

Světový rekordman v cíli. foto: ČTK

Gebrselassie v Berlíně triumfoval potřetí za sebou a jeho šesté vítězství v kariéře na nejdelší běžecké trati mu vyneslo 350.000 eur (zhruba 8,5 milionu korun). Prvenství i bonus za rekord pro něj znamenaly příjem po 50.000, jeho startovné činilo podle odhadů čtvrt milionu eur.

Na Berlínském maratonu se při jeho 35. ročníku měnily rekordní tabulky už posedmé. Pro Gebrselassieho, dvojnásobného olympijského vítěze a čtyřnásobného mistra světa v běhu na 10.000 metrů na dráze, to byl 26.

rekord v kariéře včetně některých neratifikovaných. Tomu dnešnímu napomohlo i slunečné počasí a mírná teplota.

"Jsem strašně šťastný. Všechno dnes bylo perfektní, všechno sedlo. Počasí, diváci. Od té doby, co běhám, je Berlín moje šťastné město. Je to tu moje oblíbená trať," rozplýval se Etiopan po devátém startu v maratonu v životě.

Mohl to být přitom už jeho desátý závod, ale v srpnu v Pekingu se kvůli obavám ze smogu rozhodl běžet znovu na dráze. Desetikilometrový závod už ale byl na něj příliš rychlý a v ostrém finiši obsadil šesté místo.

V Berlíně ale závod od začátku kontroloval a zbývajícím soupeřům se nezadržitelně vzdálil šest kilometrů před cílem. V něm pak prolomil hranici dvou hodin a čtyř minut, a to po doběhu přiznal, že měl v přípravě svalové potíže. "Byl to malý problém s lýtkem a na týden mě přinutil vysadit trénink. Před týdnem jsem zase začal," vyprávěl fenomenální běžec. "Měl jsem proto dnes trochu pochybnosti, ale dopadlo to velmi dobře," usmíval se drobný Afričan.

Druhý v cíli byl James Kwambai z Keni za 2:05:36, jeho krajan Charles Kamathi doběhl třetí za 2:07:48. Závod žen vyhrála Irina Mikitenková, jež vybojovala prvenství pro pořadatelskou zemi v národním rekordu 2:19:19. O pouhých sedm sekund zaostala za časem traťové rekordmanky Mizuki Nogučiové z Japonska z roku 2005.

Výsledky:
Muži: 1. Gebrselassie (Et.) 2:03:59 - světový rekord, 2. Kwambai 2:05:36, 3. Kamathi 2:07:48, 4. Kipchumba (všichni Keňa) 2:09:03, 5. Ademasu (Et.) 2:12:02, 6. Ngolepus (Keňa) 2:12:07

Ženy: 1. Mikitenková (Něm.) 2:19:19, 2. Magarsaová (Et.) 2:21:31, 3. Kiropová (Keňa) 2:25:01.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...