Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Generálka v klimatizaci. Katar se chystá na atletické mistrovství světa

Sport

  6:00
Dauhá / Praha - Přes týden v permanentní klimatizaci stráví atleti na podzimním mistrovství světa. Atletický šampionát v katarském Dauhá bude jakousi předehrou toho fotbalového, který má na Arabský poloostrov zavítat o tři roky později.

Oštěpařka Nikola Ogrodníková. foto: ČAS - Aleš Gräf

Už od listopadu 2014 je jasné, že se atletický šampionát 2019 uskuteční v Kataru. Od okamžiku oznámení se dalo s maximální jistotou tvrdit, že vrcholná akce bude pod drobnohledem jak fanoušků, tak funkcionářů. Nejen těch atletických, ale hlavně fotbalových, kteří s obavami čekají na své mistrovství světa, jež se bude v Kataru konat už v roce 2022.

Právě o atletickém MS se hovoří jako o první prověrce katarských organizátorů.

Zvládnou ji? To je otázka, kterou si nedovolí zodpovědět nikdo. Minimálně po stránce teploty slibují místní pořadatelé skoro zázraky. Na přelomu září a října, kdy jsou v Dauhá vedra atakující čtyřicet stupňů Celsia, se mohou atleti a fanoušci těšit na klimatizovaný stadion, vychlazený maximálně na 26°C, ještě o dva méně má být v hledišti.

Už v září letošního roku Katar navštívili inspektoři mezinárodní atletické federace IAAF. A byli příjemně překvapeni předvedenou technologií. „Nevím, jestli zbytek světa opravdu věřil, že je to možné, ale je to úžasný systém a ukazuje, že náš šampionát tady může proběhnout v příjemném prostředí pro atlety,“ hlásil šéf kontrolorů Geoff Gardner.

Co se bude dít za akce příští rok? Podívejte se do fotogalerie:

Přehled první poloviny roku 2019.
Přehled druhé poloviny roku 2019.

Pořadatelé nezapomněli ani na ty, kdo nemohou závodit na stadionu. Týká se to chodců a maratonců, u nichž se bude začínat až půl hodiny před půlnocí, aby se omezila teplota. Ta je v tuto dobu „jen“ okolo třiceti stupňů.

Netradiční termíny

Už samotný termín závěrečného atletického podniku je neobvyklý, místo klasického léta si sportovci musí počkat na přelom září a října. „Sezona tak bude dlouhá. Ne že bych to sám nezažil, olympiáda v Sydney byla také v září. Ale pro evropské atlety to není standardní,“ řekl šéftrenér českých atletů Tomáš Dvořák hned po výběru katarské metropole.

Podobně netradičně se v Kataru objeví i fotbalisté. Na zelený pažit vyběhnou reprezentanti na přelomu listopadu a prosince, kdy běžně vrcholí řada evropských soutěží, včetně anglické Premier League, kde se v období vánočních svátků hraje několik kol rychle po sobě.

Ale zpět k atletickému vrcholu roku 2019. Ten se bude konat na Chalífově stadionu, který pojme až padesát tisíc diváků. Nebude ale na tribunách prázdno?

„V 80. letech byla v Kataru atletika hodně populární. Pak ale silná generace odešla a přišel útlum, který skončil zhruba před pěti lety, což je skvělé,“ odmítl v červnu pro Radiožurnál dohady výškař Mutaz Essa Baršim, jedna z největších hvězd katarské atletiky.

Největší hvězda katarské atletiky - Mutaz Essa Baršim.

Samotné sportovce ale daleko více než teploty zajímají kritéria, podle kterých se na šampionát dostanou. Dosud fungující systém, tedy že se atleti kvalifikují na základě limitů stanovených národními federacemi, se bude uplatňovat naposledy.

Na další mistrovství, v roce 2021 v americkém Eugene, se budou závodníci moci dostat jen přes světový žebříček, do něhož se bude započítávat pět nejlepších výkonů sezony, z nichž maximálně dva budou moci být z haly.

Limity na příští rok bude možné plnit i na dvou akcích, které se budou na Chalífově stadionu konat ještě před šampionátem.

V dubnu se zde asijští sportovci utkají na svém atletickém mistrovství, o měsíc později zavítá do Kataru také Diamantová liga. Poté už se bude vše chystat na akci roku, která proběhne mezi 27. zářím a 6. říjnem.

Česká atletika bude chtít na šampionátu dokázat, že ještě nepatří do starého železa, jak se snažila ukázat prestižní anketa Sportovec roku. V elitní desítce nebyl ani jeden zástupce tuzemské atletické scény, což se v historii stalo jen jednou, v roce 1989. Tehdy se pořadí mimo první desítku nezveřejňovalo, letos skončila patnáctá oštěpařka Nikola Ogrodníková.

Tomáš Staněk na MS v atletice.

Kromě umístění ve Sportovci roku zaznamenala Ogrodníková úspěch i v anketě Atlet roku, kde na prvním místě vystřídala svou předchůdkyni Barboru Špotákovou. Kromě ní se na katarském mistrovství světa budou chtít o cenné kovy poprat například chodkyně Anežka Drahotová, koulař Tomáš Staněk, maratonská běžkyně Eva Vrabcová Nývltová nebo sprinter Pavel Maslák.

Autor:

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...