Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Giggs se proti Česku rozloučí s reprezentací

Sport

  16:11
CARDIFF/PRAHA - Zápas proti České republice bude mít pro Wales hned dvojí náboj. Kromě boje o kvalifikační body půjde také o reprezentační rozlučku s kapitánem a největší hvězdou mužstva Ryanem Giggsem.

Ryan Giggs foto: AFP

Podle britských médií přiměla třiatřicetiletého držitele devíti titulů v Premier League k rozhodnutí ukončit reprezentační kariéru především březnová porážku 0:1 v Irsku, po níž Wales ztratil reálnou šanci poprvé se od roku 1958 kvalifikovat na velký mezinárodní turnaj.

Giggs patří k největším fotbalovým ikonám ve Walesu. V reprezentaci působí od října 1991, kdy se v 17 letech a 321 dnech stal nejmladším hráčem, který oblékl národní dres. Postupem času se stal hlavním vůdcem ostrovního týmu a od roku 2004 nosil kapitánskou pásku.

Sobotní utkání proti českému týmu pro něj bude v barvách Walesu již čtyřiašedesátým, nastřílel v nich celkem 12 branek.

Giggsův vztah k reprezentaci ovšem nebyl vždy ideální. Dlouho podléhal tlaku svého trenéra v Manchesteru Alexe Fergusona, který mu nechtěl povolovat start v mezinárodních přípravných utkáních. Poprvé se v přátelském duelu za Wales objevil až devět let po svém reprezentačním
debutu, venku dokonce nastoupil pouze k jediné přípravě, loni v Londýně proti Brazílii.

Čeští fotbalisté si pamatují Giggsův výborný výkon z podzimního kvalifikačního utkání v Teplicích (2:1), a proto se na něj před odvetou v Cardiffu zaměřují. "Vyniká skvělým vedením míče, pěkně se na něj kouká. Je to typický vůdčí typ," prohlásil na Giggsovu adresu jeho kapitánský protějšek Tomáš Rosický.

Většina českých reprezentantů ovšem nevidí v jeho derniéře velkou nevýhodu. "Je to každopádně světový formát hráče. Záleží jen na něm, jak se ke svému poslednímu utkání postaví," uvažoval bek David Rozehnal. Právě on by mohl ve stoperské dvojici s Radoslavem Kováčem narušovat Giggsovu spolupráci s rychlonohým Craigem Bellamym. Bek Spartaku Moskva má prý Giggse přečteného. "Když jsme hráli první zápas proti Walesu, nastoupil
jsem na 15 minut, takže jsem to mohl dobře sledovat z lávky. Giggs šikovně prostrkává balony Bellamymu," všiml si Kováč.

"Jak se postaví k loučení, ukáže až zápas. Ale podívejte se, jak se loučil Karel (Poborský) proti Slavii. To samé by se teď mohlo stát Giggsovi," připomněl český stoper s úsměvem pondělní ligovou derniéru Poborského v dresu Českých Budějovic, která skončila porážkou 1:2.
Autoři: ,

Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!
Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!

S přístrojem Facial Hydration Refresher 4v1 nebude mít matná a unavená pleť žádnou šanci. O tento zázrak dnes soutěžíme. Jak se můžete zapojit?