28. května 2015 17:25, aktualizováno  18:12 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Divoký den na Giru: Contador pláchl všem už na pět minut, König šestý

Cyklisté na Giru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cyklisté na Giru. | foto: ČTK/AP

VERBANIA Možná to byla odpověď Alberta Contadora na úterní etapu, kdy ostatní útočili, zatímco on měnil prázdné kolo. V 18. dějství cyklistického Gira potkal defekt druhého muže pořadí Mikela Landu a tentokrát Španěl na nic nečekal. O samotě se vyškrábal na Monte Oloňo, největší a jedinou horu dne, a v cíli si užíval další navýšení náskoku v průběžném pořadí. Etapu ovládl Belgičan Gilbert, Leopoldu Königovi dál patří 6. pozice.

Uprchlíkům trvalo 45 kilometrů, než se rozhoupali k ataku a pak jejich výhoda na cestě do Verbanie rostla bleskovým tempem. Místy až jedenáct minut byl odstup první skupiny.

Peloton už se smířil s tím, že o vavříny se tentokrát neporve, přesto nervozita vládla.

Nejdřív se po zemi válel takřka celý tým Sky, ale naštěstí bez svého lídra Königa. Ten však zůstal bez jakékoliv pomoci a musel doufat, že se mu vyhnou potíže.

Pak si ve sjezdu Španěl Lobato zlomil klíční kost a následně zastavil defekt druhého muže pořadí Landu. Celá sestava Astany se ke svému kapitánovi stáhla, zatímco na opačném konci pelotonu nad řídítky zalehli závodníci Tinkoff-Saxo a rozjeli pekelné tempo.

Fotogalerie z dosavadních etap

Sacha Modolo v cíli etapy.
Momentka z 15. etapy Gira.

Růžový Contador své muže hecoval, toto byla jeho reakce na porušení nepsaných pravidel ze 16. etapy. Pak hlavní skupina vjela do svahu 10kilometrového stoupání a španělský lídr závodu zase jednou předvedl svou touhu po celkovém triumfu.

Překvapivý a nečekaný byl jeho atak, když do cíle zbývalo stále víc než 40 kilometrů. Nešetřil energii na zbývající tři dny, na Tour de France, kterou chce v červenci vyhrát. Vyrazil a hned měl minutové vedení nad svým nejbližším pronásledovatelem z Astany, který se po problémech nestačil do balíku dotáhnout.

Contadora nezastavily ani jeho vlastní obtíže, když mu ve stoupání spadl řetěz. Mechanik bleskově vyskočil z auta a tlačil ho, než cyklista nahodil řetěz na zoubky převodníku. Ještě před vrcholem se ke Španělovi připojit stále se lepšící Kanaďan Hesjedal, vítěz Gira 2012, a spolu pak letěli do údolí, k cíli ve Verbanii.

O překvapení číslo dva se postaral Gilbert, který stahoval nespolupracující první skupinu uprchlíků a když se dostal za jejich zadní kola, ihned atakoval. Mířil za druhým vítězstvím na Giru. „Ráno na mítinku jsme si řekli, že mám být v úniku, že mám dobrou šanci,“ vyprávěl pak někdejší mistr světa. Patnáct set metrů před koncem už zvedal ruku a mával sportovnímu řediteli do týmového vozu. Takto se slaví druhé vítězství na tomto Giru. 

Giro d’Italia - 18. etapa

Melide - Verbania (170 km): 1. Gilbert (Belg./BMC) 4:04:14, 2. Bongiorno (It./Bardiani Valvole) -47, 3. Sylvain Chavanel (Fr./IAM), 4. Busato (It./Southeast), 5. Moinard (Fr./BMC), 6. De La Cruz (Šp./Etixx-Quick-Step), 7. Nocentini (It./AG2R), 8. Sivcov (Běl./Sky) všichni -1:01, 9. Haga (USA/Giant) -2:42, 10. Weening (Niz./Orica) -3:55, ...17. König (Sky) -7:18, 69. Kreuziger (Tinkof-Saxo) -21:10, 75. Vakoč (Etixx-Quick-Step) -21:57.

Průběžné pořadí: 1. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) 72:23:09, 2. Landa (Šp./Astana) -5:15, 3. Aru (It./Astana) -6:05, 4. Amador (Kost./Movistar) -7:01, 5. Trofimov (Rus./Kaťuša) -9:40, 6. König -10:44, 7. Caruso (It./BMC) -11:05, 8. Kruijswijk (Niz./LottoNL) -12:53, 9. Hesjedal (Kan./Cannondale) -13:01, 10. Geniez (Fr./FDJ) -14:01, ...21. Kreuziger -53:39, 116. Vakoč -3:36:45.

filFilip Grim