22. května 2011 17:46, aktualizováno  18:58 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Giro: Contador řádil, Kreuziger opět ožil

Alberto Contador na Giro d´Italia. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alberto Contador na Giro d´Italia. | foto: Reuters

GARDECCIA/VAL DI FASSA/PRAHA Patnáctou etapu 94. Giro d´Italia vyhrál španělský cyklista Mikel Nieve, který strávil téměř celých 229 kilometrů v úniku. Skupinka, čítající 19 jezdců se na třetí horské prémii (z pěti) roztrhala a Nieve strávil následující kilometry na druhém místě za Italem Stefanem Garzellim. Toho dostihl před závěrečným stoupáním do cíle, kde mu následně nastoupil a ujel. Třetí dojel do cíle španělský fenomén Alberto Contador.

Po sobotním propadáku při výšlapu na Monte Zoncolan se opět předvedl i Čech v barvách Astany Roman Kreuziger, který v závěrečném stoupání na Cardeccia/Val di Fassa nestačil pouze na nástup Scarponiho, Gadreta a Contadora.

Cílem nakonec projel nejlepší český cyklista na devátém místě se ztrátou 4:01 minuty na vítěze a v celkovém pořadí se posunul na osmé místo. Ze závodu odstoupil druhý Čech František Raboň z HTC-Highroad.

GIRO V ČÍSLECH

VÝSLEDKY 15. ETAPY (Conegliano - Gardeccia/Val di Fassa (229 km):
1. Nieve (Šp.) 7:27,14 hodiny, 2. Garzelli (It.) -1:41, 3. Contador (Šp.) -1:51, 4. Scarponi (It.) -1:57, 5. Gadret (Fr.) -2,28, 6. Rujano (Ven.) -2,35, 7. Nibali (It.) -3,34, 8. Rodríguez (Šp.) -3,34, 9. Kreuziger -4:01, 10. Kruijswijk (Niz.) -4,13, ...František Raboň odstoupil.

CELKOVÉ POŘADÍ: 1. Contador 62:15:29, 2. Scarponi -4:20, 3. Nibali -5:11, 4. Gadret -6:08, 5. Nieve -7.03, 6. Rujano -8,39, 7. Menčov -8,48, 8. Kreuziger -8:58, 9. Rodriguez -9:20, 10. Arroyo -9:30.

Start v 10:20 hodin, cíl téměř v nedohlednu o více jak sedm a půl hodiny později. Pět vrchařských prémií na trati, z toho čtyři s nejvyšším označením jedna, výstup na nejvyšší vrchol letošního Gira a celkem 229 našlapaných kilometrů. Ďábelská a krásná etapa zároveň čekala na unavený peloton po dvou předešlých neméně obtížných horských peklech.

Hned po startu se oddělila zhruba dvacetičlenná skupinka závodníků, která si v jednu chvíli najela až desetiminutový náskok na peloton. Po druhé horské prémii se i tato skupinka roztrhala. Do čela se dostal zkušený italský veterén Stefano Garzelli, kterého s minutovým odstupem následoval Španěl Nieve.

Při sjezdu z nejvyššího bodu letošního Gira - 2236 metrů vysokého Passo Giau - zkusil nástup ze skupiny favoritů domácí miláček Vincenzo Nibali, leč neúspěšně. Naopak při dalším stoupání na Passo Fedaia začal tuhnout a skupinka vedená Contadorem a Kreuzigerem mu odjela skoro na minutový rozdíl.

Vítěz 15. etapy letošního Giro d´Italia Mikel Nieve.

Jenže Nibali se z krize ve sjezdu dokázal vyhrabat a potvrdit pověst nejlepšího cyklisty pelotonu v jízdě z kopců. Skupinu dojel a do cílového stoupání na Gardenaccia/Val di Fassa se vydali všichni favorité pokupě. Právě zde, šest minut před Contadorem a spol. sjel Nieve Garzelliho, nastoupil mu a dojel si nakonec pro vítězství v královské etapě celého letošního ročníku (podle hodnocení odborníku nejtěžšího etapového závodu sezony).

Utavený Garzelli dojel do cíle se ztrátou 1:41 minuty jen deset vteřin před famózním Contadorem. Ten čtyři kilometry před cílem v nejtěžším úseku (více jak 16% stoupání) zachytil únik dvojice Scarponi-Gadret a následně ujel i jim. Scarponi ale v posledním kilometru neskutečně ožil a na Contadora ztratil jen šest vteřin.

Peloton Giro d´Italia (zleva: Contador, Nibali, Kreuziger a Scarponi).

Za Gadretem dojel na šestém místě do cíle maličký Rujano, další minutu na vítěze (celkem 3:34 minuty) ztratila dvojice Nibali a Rodriguez. Hned za nimi pak cílem projel Roman Kreuziger, který dal nedělním výkonem zapomenout na nepovedený sobotní výstup na Monte Zoncolan.

Díky tomu se v průběžném pořadí posunul na osmé místo, na vedoucího Contadora ale ztrácí již bez dvou vteřin devět minut. Na medailové pozice pak minut téměř pět. V pondělí čeká peloton den volna, v úterý pak horská časovka dlouhá necelých 13 kilometrů s průměrným stoupáním 6,5% a maximálním 14% sklonem.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky