Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Giro: Etnu ovládnul Contador, Kreuziger pátý

Sport

  17:02aktualizováno  18:33
ETNA - Devátou etapu Giro d´Italia, která končila drtivým výstupem na Etnu, vyhrál španělský favorit Alberto Contador o tři vteřiny před Venezuelanem José Rujanem. Třetí dojel se ztrátou 50 vteřin na vítěze Ital Stefano Garzelli a čtvrtý jeho krajan a spolufavorit Vincenzo Nibali, který přespurtoval Romana Kreuzigera. Contador, který Giro vyhrál již v roce 2008 se posunul před volným dnem do čela průběžné klasifikace, Kreuziger je celkově sedmý.

Alberto Contador. foto: Reuters

Byla to první zkouška pelotonu na letošním 94. ročníku Giro d´Italia. Dvojnásobný výstup na ještě v týdnu bouřící legendární Etnu měl přede dnem volna ukázat jak jsou na tom favorité na zisk růžové trikotu pro vítěze.

Giro d'Italia, cyklistický etapový závod

9. etapa: Messina - Etna (169 km): 1. Contador (Šp.) 4:54:09, 2. Rujano (Ven.) -3, 3. Garzelli, 4. Nibali (oba It.), 5. Kreuziger (ČR), 6. Arroyo (Šp.), 7. Sivcov (Běl.) všichni -50, 8. Anton (Šp.) -59, 9. Gadret, 10. Dupont (oba Fr.) oba -1:07, ...182. Raboň (ČR) -26:35.

Průběžné pořadí: 1. Contador 33:03:51, 2. Sivcov -59, 3. Le Mével (Fr.) -1:19, 4. Nibali -1:21, 5. Scarponi (It.) -1:28, 6. Arroyo -1:37, 7. Kreuziger -1:41, 8. Serpa (Kol.) -1:47, 9. Cataldo, 10. Carrara (oba It.) oba -2:21, ...161. Raboň -1:11:45.

Již v sobotní etapě postrašil zbytek lídrů Španěl Alberto Contador poté, co v závěrečném stoupání před cílem využil úzkých uliček cílového městečka Tropea a nastoupil, aby do cíle dojel na druhém místě pět vteřin před zbytkem pelotonu včetně Vincenza Nibaliho a Romana Kreuzigera, který dojel v balíku na 22. místě.

Contador si svůj klíčový útok při nedělní první horské etapě, kdy peloton musel dvakrát zdolat legendární sopku Etnu, schoval na metu 6,8 kilometrů před cílem. Několika rychlými tempy záběry do pedálů zbytku pole dalších elitních vrchařů, když jeho nástup dokázal zachytit pouze Venezuelan José Rujano.

"Dnes to bohužel bylo na Giru poprvé, kdy jsem se necítil zrovna super. Trošku mě mrzí, že ujel Contador, ale ukázal, že je z nás nejlepší. Když nastoupil, věděl jsem, že nemám na to, abych s ním jel. Bylo dobré, že jsem v tu chvíli zůstal v klidu a nenechal se vyprovokovat jako Scarponi, který to ve finále zaplatil," napsal k ataku Španěla Kreuziger na svých oficiálních stránkách.

Dvojice brzo předjela poslední dva uprchlíky z devítičlenné skupinky, která měla v jednu chvíli na peloton i pětiminutový náskok a začala zbytku světa nadělovat vteřinu za vteřinou. Šest kilometrů se pokusil o atak i Nibali, leč neúspěšně, stejně se vedlo tři kilometry pod vrcholem i Kreuzigerovi.

"Škoda, že jsem tam neudělal větší díru, ale i tak jsem ukázal, že umím útočit a když pominu Contadora, tak jsem do cíle přijel s těmi nejlepšími. Musím být spokojen a utvrdil jsem se jen v tom, že na to tady mám. Taky bych chtěl poděkovat týmu, hlavně Masciarelli mi tam v závěru hodně pomohl," dodal český závodník. Přesto se oběma povedlo pole pronásledovatelů roztrhat a nakonec společně s dalším Italem Stefanem Garzellim spurtovali o celkové třetí místo.

Alberto Contador.

Vítězně z něj vyšel veterán Garzelli, těsně před Nibalim a Kreuzigerem. Vše se ale odehrávalo daleko (přesně 50 vteřin) za hlavním hrdinou dne - Albertem Contadorem. Ten kilometr před cílem totiž utrhnul i Rujana a mohl slavit s třívteřinovým náskokem první etapový vavřín na letošním Giru a samozřejmě posun do čela průběžné klasifikace.

"Plán nám vyšel, i když jsem si říkal, jestli to klapne, protože závod byl dost pomalý. Ale chtěli jsme to zkusit," řekl v cíli Contador. "Nemusím vyhrávat každou etapu, hlavně musím dojíždět s nejlepšími. Zatím se cítím fajn a nohy mi šlapou. Bylo to důležité vítězství a tady na sopce i trochu zvláštní. Je to mytické místo, budou to krásné fotky," doplnil.

Na druhém místě je v celkové klasifikaci překvapivě s odstupem 59 vteřin Bělorus Sivcov, třetí pak Francouz Lé Mevel. Ten ztrácí již 79 vteřin. Roman Kreuziger se posunul do elitní desítky a ze sedmého místa má na Contadora odstup 101 vteřin. Po pondělním dni volna se pojede v úterý etapa z Termoli do Terama dlouhá 159 kilometrů, který byl měla vyhovovat spurtérům.

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...