Francisco Ventoso.

Francisco Ventoso. | foto: Reuters

Giro: ve spurtu kraloval Ventoso, Kreuziger stále 18.

•   17:46
FIUGGI TERME - Vítězem 6. etapy závodu Giro d'Italia se stal Španěl Francisco Ventoso. který v závěrečném spurtu udolal italského favorita Alessandra Petacchiho. Čeští cyklisté Roman Kreuziger a František Raboň dojeli v hlavním poli ve stejném čase jako vítěz. Kreuziger se tak udržel na osmnáctém místě průběžného pořadí, nadále vede Nizozemec Pieter Weening.

Giro d'Italia, cyklistický etapový závod

6. etapa: Orvieto - Fiuggi Terme (216 km): 1. Ventoso (Šp.) 5:15:39, 2. Petacchi, 3. Ferrari, 4. Di Luca, 5. Appollonio, 6. Scarponi (všichni It.), 7. Le Mével (Fr.), 8. Ciolek (Něm.), 9. Tiralongo, 10. Marzoli (oba It.), ...28. Kreuziger, 30. Raboň (oba ČR) všichni stejný čas.

Průběžné pořadí: 1. Weening (Niz.) 20:15:12, 2. Sivcov (Běl.), 3. Pinotti (It.) oba -2, 4. Le Mével -5, 5. Lastras (Šp.) -22, 6. Nibali (It.) -24, 7. Scarponi -26, 8. Kruijswijk (Niz.) -28, 9. Contador (Šp.) -30, 10. Serpa (Kol.) -33, ...18. Kreuziger -52, 155. Raboň -28:09.

216 kilometrů dlouhá etapa z Orvieta do Fiuggi Terme měla hned pětici uprchlíků, ani jeden z nich však neodolal závěrečnému náporu pelotonu. Nejblíže úspěchu byl Kristof Vandewalle, ale 1,5 kilometru před cílem byl dostižen.

Rozhodovalo se tak v závěrečném spurtu, který měl nejlépe rozjetý Petacchi, ovšem těsně před cílem mu došly síly a premiérový etapový triumf na Giru slavil Ventoso.

Bez ztráty dojeli všichni závodníci z předních pozic průběžného pořadí včetně Kreuzigra, který skončil na 28. místě hned za lídrem Weeningem. Raboň tentokrát také nenabral ztrátu a dojel třicátý. Ze 187. místa se tak posunul na 155. pozici.

Do dnešní etapy již nezasáhl Tom Slagter ze stáje Rabobank, který se zranil při středeční páté etapě. S otřesem mozku a zlomeným nadočnicovým obloukem strávil noc v nemocnici a dnes zamířil zpět do Nizozemska.