Golfista Scott ukončil čekání Australanů a vyhrál Masters v Augustě

8:00
AUGUSTA (USA) - Golfista Adam Scott si jako první Australan oblékl zelené sako za triumf na Masters, prvním majoru sezony. V napínavém finále v Augustě měl po čtyřech kolech skóre devět ran pod par společně s Argentincem Ángelem Cabrerou a vítěze z roku 2009 porazil díky birdie na druhé jamce rozstřelu.

Australský golfista Adam Scott foto: Reuters

Australský úspěch podtrhl třetím místem Jason Day, který zahrál o dvě rány více, a na děleném čtvrtém byl s Tigerem Woodsem ještě Marc Leishman. "Je to neuvěřitelný pocit být v této pozici. Je to velká pocta," řekl Scott poté, co mu loňský vítěz Bubba Watson pomohl do slavného zeleného saka. "Na nic jsem během finále nemyslel, jen se snažil zahrát přesně jeden míč za druhým." Scott i Cabrera skončili po čtyřech kolech s výsledkem 279 ran. Na první dodatečné jamce zahráli na osmnáctce oba par, proto se pokračovalo na desítce a podle statistik letos nejtěžší jamku na hřišti pokořil Scott patem do birdie.

Rozstřel rozhodl o vítězi Masters v Augustě popáté za uplynulých jedenáct let a podruhé za sebou. Watson loni porazil Jihoafričana Louise Oosthuizena. Cabrera před čtyřmi lety triumfoval v dodatečném souboji dokonce tří golfistů. Australané skončili před letošním triumfem Scotta na Masters osmkrát na druhém místě, třikrát z toho slavný Greg Norman. "Greg mě jako všechny z nás inspiroval, část titulu patří i jemu. Jsem nadšený, že jsem to prolomil zrovna já," řekl Scott.

Woods skončil na děleném čtvrtém místě

Scott se dočkal premiérového titulu kategorie major a dal zapomenout na loňský kolaps na British Open. V klubu Royal Lytham měl před posledními čtyřmi jamkami náskok čtyř ran, ale na každé udělal bogey a titul získal Jihoafričan Ernie Els. Třiačtyřicetiletý Cabrera, který se mohl stát první dědečkem, který by vyhrál Masters, byl překvapením turnaje. V poslední době se mu nedařilo a v žebříčku byl až na 269. místě.

"Takový je golf. Byl bych nadšenější, pokud bych zvítězil, ale Adam je dobrý vítěz a jsem i z jeho výhry nadšený," řekl Cabrera. Čtyřnásobný vítěz turnaje a favorit Woods zahrál poslední den v dešti 70 ran, což mu stačilo alespoň na posun na dělené čtvrté místo. "Mám dojem, že jsem hrál dobře, a to je dobré znamení," řekl Woods, kterému po druhém kole hrozila diskvalifikace za špatný drop, ale nakonec mu rozhodčí udělili dvě trestné rány.

Do historie Masters se zapsal Číňan Kuan Tchien-lang. Ve čtrnácti letech se stal nejmladším hráčem historie, který prošel cutem na turnaji kategorie major i na americkém okruhu PGA Tour. S 300 údery nakonec obsadil 58. místo.