14. července 2011 10:10 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Golfista Woods hasne. Teď letí McIlroy

Rory Mcllroye | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rory Mcllroye | foto: Reprofoto

SANDWICH/PRAHA Woods? Kde je ten velký Tiger Woods? Hasnoucí hvězda golfového fenoménu chybí kvůli zranění už na druhém majoru v řadě, ale světu to teď příliš nevadí. Má možného nástupce. Jmenuje se Rory McIlroy.

Právě severoirský mladíček patří k největším adeptům na vítězství na British Open, který ode dneška čtyři dny hostí anglický resort Royal St. George. Šílenství kolem své postavy rozpoutal před měsícem. Tehdy na US Open vyhrál famózním způsobem s řadou pokořených rekordů včetně těch Woodsových… A rázem si podmanil celou golfovou planetu.

"Je dost těžké nenechat se unést tím, čeho jsme byli před několika týdny svědky," psala nedávno třeba zpravodajská stanice BBC. "Rory McIlroy je na British Open hlavní atrakcí. A byl by také v případě, kdyby se Woods po svém zranění vrátil."

McIlroy – to je teď hlavní tvář… Je obletován všude, jeho popularita se valí napříč celým světem. Například v Dubaji osvětlili místní mrakodrapy Roryho obří podobiznou. Jinde po Asii zase vznikla hromadná tlačenice davu fanoušků, který chtěl sympatického kudrnáče vidět na vlastní oči.

(Grafiku zvětšíte kliknutím)
Rory Mcllroye

A hráčovo rodné městečko Holywood po velkém triumfu dokonce začalo vyrábět sušenky s jeho tváří – okamžitě šly na dračku.  "Je správné, že Rory je nyní hrdina lidí," řekl o něm před The Open Luke Donald, aktuální světová jednička. A legendární Gary Player přidal: "Co dokázal na US, je prostě neuvěřitelné."

Obdiv k 22letému mladíkovi přichází ze všech stran. Ovšem může skutečně rozjet novou éru po takové ikoně jako Woods? Pravdou je, že Rory McIlroy vyhrál v červnu "teprve" svůj třetí titul v profesionální kariéře. A zatímco je nyní na čtvrtém místě světového žebříčku, mašina jménem Tiger mu už v jeho věku vládla.

"Nedělejme z McIlroye hned korunního prince," tvrdí legenda Jack Nicklaus, s 18 major tituly rekordman golfové historie. "Věřím, že vyhraje hodně majorů, ale zatím má jeden. Až budou tři čtyři, pak teprve můžeme soudit, jestli je to chlapík, jehož máme sledovat."

Něco ta slova do sebe mají. Jenže Tiger, třebaže se vinou zranění ne a ne dostat po osobní krizi zpět do golfových výšin, vyhrál za svou kariéru majorů už 14. A něco takového se podaří jiným stěží.

"Jedna věc je jistá: McIlory není další Tiger," psal komentář v BBC. "On je někdo, kdo se díky rekordnímu triumfu na US Open stal celosvětovou celebritou. Přesně tou, jakou teď golf zase potřebuje." Chce-li McIlroy vykročit v Tigerových stopách, má další možnost. V kentském hrabství. S tisíci natěšených fanoušků v zádech.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.