6. března 2012 18:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Woods vyslal signál: Vracím se zpátky

Americký golfista Tiger Woods odpaluje na turnaji v Palm Beach Gardens | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký golfista Tiger Woods odpaluje na turnaji v Palm Beach Gardens | foto: Reuters

PRAHA Francouzský romantik Victor Hugo jednou napsal: „Budoucnost má mnoho přívlastků. Slabým je nedosažitelná, bojácným neznámá. Pro statečné je nadějná.“ Příběh jistého muže vypráví o životních zvratech, pokání, vůli i naději. A jeho budoucnost znovu fascinuje miliony lidí, tak jako je fascinovala i jeho rozvrácená minulost. Tiger Woods je, zdá se, zpátky...

Zpátky tam, kde ho dlouhé měsíce netrpělivě vyhlížel celý golfový svět. Zpátky tam, kde ho chtěl mít snad každý, kdo alespoň trochu přišel zeleným greenům na chuť. Bývalá světová jednička o víkendu předvedla něco, co vlilo do krve optimismus jemu i Woodsovým fanouškům. "Hrál jako v dobách své největší slávy," prohlásil o něm jihoafrický golfista Ernie Els.

Cožpak v to – ruku na srdce – ještě někdo opravdu doufal...? A kdo ještě v sobotu věřil Američanovým slovům, kterými po třech průměrných kolech na hvězdně obsazeném turnaji Honda Classic pronesl "Jsem blízko tomu, abych konečně zapsal hodně dobré skóre"?

Americký golfista Tiger Woods odpaluje na turnaji v Palm Beach Gardens

Hned den nato okouzlil svým výkonem, který naposled předvedl téměř před třemi roky. Ve finálovém kole lepší skóre než -8 nikdy nezahrál, v neděli navíc v děsivých větrných podmínkách. Nechyboval. Zářil jistotou.

Znovu z něj byl cítit tygří hlad po úspěchu

A znovu z něj byl cítit tygří hlad po úspěchu.  "Dobrý pocit mám už déle. Bylo jen otázkou času, kdy do sebe všechno takhle zapadne," pravil Woods po turnaji, kde skončil druhý a tvrdě stíhal vítězného Roryho McIlroye, novou světovou jedničku. "Má hra se neustále lepšila. Jenom chvíli trvalo, než si to sedne."

Za poslední rok si prošel výraznou transformací. Změnil trenéra, caddieho i švih. Léčil zranění, ztracenou sebedůvěru i kvůli aféře s milenkami šrámy z rozpadu rodiny. Teď? Pod článkem každého prestižnějšího média rozpoutává Woodsův comeback diskuse s desítkami příspěvků, v nichž se nejčastěji objevují blahopřející výrazy "all the best", "wish you" nebo "welcome back" – "vítej zpátky".

"Chovej víru v sebe sama i přes všechny ty, kteří nad tebou pochybovali. Neboť právě tohle může být jeden z nejzajímavějších roků v dějinách golfu..." vzkázal 36leté hvězdě například jeden z fanoušků.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

A přidávají se i legendy těch nejzvučnějších jmen. Včetně Jacka Nicklause, který těžké hřiště na Palm Beach architektonicky navrhoval.  Když měl odpovědět na dotaz, zda stále věří, že Woods jednou překoná jeho rekord 18 vyhraných majorů, bez váhání kývl hlavou. "Věřím mu. Věřím v jeho mentální i fyzickou sílu. Věřím, že se Tiger dostane zpět na vrchol."

Ten na jeho metu stále ztrácí čtyři získané major tituly. Od vítězství toho posledního na US Open uplynuly už více než čtyři roky. Letos odstartuje sérii golfových grandslamů dubnové Masters, které Woods za svůj život opanoval už čtyřikrát, ovšem naposledy v roce 2005.

A i sám Woods netají: "Jsem plný očekávání a chci, aby má forma gradovala v dubnu." Jisté je jedno – ať už bude startovat kdekoliv, vždy vzbudí hlavní pozornost. Vždyť jakmile na Floridě oznámil účast, bylo okamžitě vyprodáno a sledovanost turnaje byla ve srovnání s předchozím rokem o polovinu vyšší. Nyní navíc fenomén Woods vyslal jasný signál: Vracím se. A je třeba se mnou znovu počítat.

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?