Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Golfisté Evropy po senzačním obratu obhájili Ryder Cup

Sport

  8:58aktualizováno  11:47
MEDINAH (USA) - Golfistům Evropy se podařil senzační obrat a obhájili triumf v Ryder Cupu. Na hřišti v Medinah už prohrávali s domácím výběrem USA po dvou dnech 6:10, ale ovládli nedělní dvouhry a zvítězili 14,5:13,5.

Golfisté Evropy. foto: Reuters

Smazat v Ryder Cupu čtyřbodové manko po dvou dnech se povedlo teprve podruhé v historii. V roce 1999 to dokázali američtí hráči v Brookline, nyní se podobný kousek povedl pod vedením kapitána José Maríi Olazábala Evropě. "Všichni kluci na setkání před nedělí pochopili, že nejdůležitější je věřit si až do konce a dokázali skvělou věc. Tohle je pro Evropu," řekl Olazábal.

Titul tým vybojoval za podpory loni na rakovinu zesnulého Seva Ballesterose, jehož siluety měli hráči Evropy na bagu a finálový den oblékli po vzoru legendy modré vesty.

Evropané prohrávali po pátku 3:5 a po sobotě v 39. ročníku soutěže dokonce už 6:10. Ve dvouhrách potřebovali vyhrál hned osmkrát, aby mohli uspět.

USA - Evropa 13,5:14,5

Dvouhry: Watson - Donald 0:1, Simpson - Poulter 0:1, Bradley - McIlroy 0:1, Mickelson - Rose 0:1, Snedeker - Lawrie 0:1, D. Johnson - Colsaerts 1:0, Z. Johson - McDowell 1:0, Furyk - García 0:1, Dufner - Hanson 1:0, Kuchar - Westwood 0:1, Stricker - Kaymer 0:1, Woods - F. Molinari 0,5:0,5.

Do závěrečného dne měli Evropané skvělý vstup, i díky světové jedničce Rorymu McIlroyovi vyhráli prvních šest z osmi dvouher. Vítězný bod přidal v předposledním duelu Němec Martin Kaymer výhrou nad nervózním Stevem Strickerem na osmnácté jamce. "To je nepopsatelné, nádherné," skákal Kaymer radostí.

"Neklesli jsme přes špatný vývoj na kolena a v srdcích jsme věřili, že tohle můžeme dokázat. Už se to v minulosti povedlo a my jsme ukázali sílu," řekl bývalý první hráč světa Luke Donald, který zahájil obrat výhrou nad Bubbou Watsonem. "Sice jsme si věřili, ale výhra byla spíše iluzí, která se ale zhmotnila," doplnil Justin Rose.

Evropané čtyřikrát rozhodli své dvouhry až na posledních jamkách. Kaymer získal vítězný bod na osmnáctce, Ian Poulter se dostal do vedení až na tříparové sedmnáctce po zázračném birdie zahraném od stromů a Rose na posledních dvou jamkách zahrál rovněž vždy o ránu pod par a bodoval na úkor Phila Mickelsona.

"Všechno šlo první dva dny podle plánu, hráli jsme výborně, ale nějak se to rozsypalo. Nevím, jak na porážku reagovat. Jsem jako omráčený, je to šokující a jen těžko se taková prohra vstřebává," řekl kapitán USA Davis Love III.

Furyk třikrát přišel o náskok

Důležitý bod získal Španěl Sergio García. Nad Jimem Furykem třikrát vedl, ale vždy o náskok přišel a po čtrnáctce se octil na hranici pohry. Pomohl mu ale kolaps Furyka, který na sedmnáctce a osmnáctce zahrál bogey a prakticky mu věnoval výhru. "Měl jsem štěstí, že Jim pokazil pár patů a já zahrál solidně," řekl García.

V poslední dvouhře dne mohl alespoň vyrovnat na 14:14 Tiger Woods, což by stejně znamenalo obhajobu pro Evropu, ale remizoval s Italem Franceskem Molinarim. "Stejně už to měla Evropa v kapse," okomentoval Woods, který v předchozích dnech nebodoval a dokonce byl i na lavičce, bogey na osmnáctce.

Z posledních devíti ročníků Ryder Cupu vyhrála Evropa již posedmé, celkově ale vedou s pětadvaceti tituly stále přesvědčivě američtí golfisté.

Autoři: ,