Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Gretzky junior vstoupil na scénu. Baseballu

Sport

  12:33
CHICAGO/PRAHA - Nikdy by nemohl být slavnější než jeho otec. A zcela jistě se mu nikdy ani nepřiblíží. Ale Trevor, syn Wayna Gretzkého, nejlepšího hokejisty všech dob, si kráčí vlastní cestou. S baseballovou pálkou a za velkým snem. "Mým cílem je hrát nejvyšší soutěž v baseballu," říkal před pár týdny. A zase se mu o něco přiblížil...

Trevor Gretzky (vlevo), syn hokejové legendy foto: Reprofoto

Jen měsíc potom, co ho v červnu draftovalo Chicago Cubs, podepsal nyní s baseballovým klubem MLB profesionální kontrakt. Jeho kariéra nabírá na otáčkách. Gretzky junior dostal od Chicaga na výběr: buď dohoda, nebo pokračování ve studiu a hraní za univerzitní tým San Diega. Po chvíli rozhodování zvolil první možnost, což znamená, že se bude herně rozvíjet v jednom z farmářských mužstev.

"V Chicagu jde o prvotřídní organizaci," prohlásil. "Jsem nadšený." Třeba zanedlouho uvidíte běhat v hlavním týmu i číslo 99 – přesně takové, jaké na ledě proslavil slavný otec Wayne. I Trevor ho nosí.

Svou hru si zamiloval, když jeho táta hrával ještě za New York Rangers a malého Trevora bral na slavné Yankees. V tuto dobu poznal, že nepůjde ve stopách Wayna. "Chtěl jsem hrát baseball a jednou se dostat do ligy. Nejlépe právě do New Yorku," líčil serveru Mlb.com.

Zlom nastal nedávno – na začátku minulého měsíce, když probíhal draft talentů. Co na tom, že si ho vybrali až v 7. kole, jako 219. hráče. Slavná rodina se tu novinu tehdy dozvěděla z rádia v kuchyni. "Je to pravda? To snad není možné," byla Trevorova první reakce. "Já nemohu uvěřit, že se to stalo. Ale je to skutečně vzrušující pocit."

Ani hokejová legenda neskrývala nadšení. "Jsem na svého syna hrdý," prohlásil do zámořských médií. "Já byl skutečně nervózní. Byl to zvláštní den," popisoval své dojmy. "Já vždycky svým dětem povídám: Víte co? Největší věc, kterou můžete zažít, je vášeň," pravil "The Great One". "Máš-li vášeň pro studium nebo pro to, stát se lékařem, máš-li vášeň být dobrým hokejistou či hrát dobře baseball – potom máš taky větší radost z toho, když své lásce obětuješ nějaký čas a práci navíc."

Jeho syn Trevor – jeden z pěti potomků, které Wayne s herečkou Janet Jonesovou zplodil – mezi největší baseballové talenty nepatří, vědět o sobě ale dal právě tvrdou pílí. Čerpal i z rad svého táty, který jeho zápasy sledoval. "Mohl jsem ho pozorovat a učit se od něj. Ale vždy mi říkal, abych hlavně nemyslel na to, že musím být lepší než ostatní," řekl Trevor.

Wayne Gretzky za svou hvězdnou kariéru dosáhl řady velkých trofejí i snad už nepřekonatelných rekordů z hokejových arén. Trevor takových met nedosáhne. Ale zažívá štěstí jako kdysi Wayne.