23. ledna 2008 11:08 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Halová sezona pro Baďurovou skončila

Kateřina Baďurová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Baďurová | foto: ČTK

PRAHA Vícemistryně světa ve skoku o tyči Kateřina Baďurová si v neděli při tréninku na soustředění ve španělském Tenerife přetrhla zkřížené vazy v pravém koleně a v úterý se v českobudějovické nemocnici podrobila operaci. Halová atletická sezona proto pro svěřenkyni Boleslava Patery v Dukle Praha skončila a je ohrožena i její účast na olympijských hrách v Pekingu.

"Při jedné z rotací při odrazech jsem si vyvrkla pravé koleno," popsala ve zprávě Českého atletického svazu Baďurová, jak ke zranění došlo. Ze Španělska se rozhodla v pondělí odjet domů, tady ji k lékařům odvezl přítel a výškař Tomáš Janků. "Oslovili jsme pana doktora Scheichla, u kterého byl na operaci i kdysi Tomáš a byl tam velmi spokojen," uvedl manažer tyčkařky Libor Varhaník.

Doktoři v úterý oznámili atletce, že má přetržený zkřížený vaz a Baďurová se ještě týž den podrobila operaci. "Udělali jsme plastiku vazu, operace proběhla bez komplikací a byla úspěšná. Dnes dostane Katka pohyblivou dlahu a bude muset začít s nohou cvičit," komentoval situaci lékař Martin Scheichl. Atletka nesmí nyní došlapovat na zraněnou nohu šest týdnů.

Halová sezona tudíž pro Baďurovou skončila dřív, než začala, ohrožena je i její účast na olympiádě, neboť při podobných zraněních se léčba a rehabilitace protáhne obvykle na několik měsíců. "Halu musí vypustit, ale věříme, že přípravu na olympiádu zvládne a v Pekingu ji uvidíme opět ve formě. Jde o to, aby se vše dobře hojilo a Kačka úspěšně rehabilitovala," řekl Varhaník.

Tyčkařku provázejí zranění celou kariérou. Kvůli zdravotním potížím ukončila svou gymnastickou dráhu, pak si při své první mezinárodní akci před devíti lety natrhla sval. Před několika lety byla dokonce nucena vzdát se atletiky na téměř dva roky. Trápila ji Achillova šlacha a měla tak vážné potíže se zánětem střev, že jí hrozil konec kariéry.

ČTK