3. listopadu 2014 11:53 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Hamilton je krůček od titulu, Rosberg přesto slibuje boj až do konce

Lewis Hamilton na stupních vítězů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lewis Hamilton na stupních vítězů. | foto: Reuters

AUSTIN/PRAHA Mít takový náskok loni, stačilo by Lewisi Hamiltonovi k zisku titulu v seriálu formule 1 v příštím závodu o víkendu v Brazílii obsadit desáté místo. Nebo by se podruhé mistrem světa formule 1 stal také v případě, že by jeho jediný konkurent Nico Rosberg nevyhrál. Jenomže od letošní sezony se v posledním závodu za dva týdny v Abú Zabí budou udělovat dvojnásobné body, což nyní nahrává německému pilotovi, který se může snadno stát šampionem i přesto, že má na kontě jen čtyři vítězství, zatímco Hamilton deset.

Britský závodník má po pátém vítězství za sebou na svého kolegu ze stáje Mercedes náskok 24 bodů, přičemž za vítězství se uděluje 25 bodů. Takže i kdyby Hamilton v Brazílii vyhrál a Rosberg závod nedokončil, stále nebude rozhodnuto. Že je Brit v letošní sezoně o něco lepší, prokázal i v neděli v Austinu, kde vyhrál díky předjížděcímu manévru ve 24. okruhu, neboť Rosberg do závodu startoval z prvního místa. „Prostě byl lepší, to je všechno,“ prohlásil Němec po závodu.

Hamilton si věří a bylo to vidět i v americké Grand Prix. Při manévru byl od Rosberga nejprve hodně daleko, ale nabral velkou rychlost, před levotočivou zatáčkou dobrzdil na poslední chvíli a nenechal soupeři prostor na odpověď. „Věřil jsem si, foukal protivítr, takže jsem se za ním vyvezl. Cítil jsem, že to je moment, který by mohl rozhodnout,“ komentoval manévr Hamilton. „Moje chyba, jel jsem defenzivně,“ uznal Rosberg.

Oba ještě čeká velký boj. „Totální útok. Je jasné, že nemůžeme mít ani jeden jiný cíl než vyhrát obě nadcházející kvalifikace a oba závody, hlavně ten poslední,“ uvedl Rosberg. „Ještě je ve hře hodně bodů,“ prohlásil. „Já jsem v USA udělal to, co jsem udělat musel, pokud se chci stát mistrem světa. A budu v tom pokračovat,“ konstatoval Hamilton.

Totéž ale chce Rosberg. Sebevědomí si trochu pozvedl v závěru závodu, kdy byl rychlejší než jeho soupeř v boji o titul. „Nikdy se nevzdávám. Snažil jsem se až do konce tohohle závodu, snažit se budu až do konce sezony. Nic není ztraceno, stát se může ještě cokoliv,“ řekl Rosberg. „Pokusím se v Brazílii opět získat pole position a tentokrát vydržet první až do cíle,“ plánoval.

Hamilton se stal třetím pilotem, který v jedné sezoně vyhrál deset závodů. Dosud se to povedlo jen dvěma Němcům - Michaeli Schumacherovi a Sebastianu Vettelovi. V USA vyhrál Hamilton podruhé a do hlavy se mu vkrádají vzpomínky na šest let starý závod v Brazílii, kde se stal poprvé mistrem světa. To však letos nezopakuje, na rozuzlení šampionátu si musí počkat do Abú Zabí.

ČTK, Lidovky.cz