Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Hamilton vyhrál domácí velkou cenu

16:07
LONDÝN - Vítězem Grand Prix Velké Británie formule 1 se stal domácí jezdec Lewis Hamilton z McLarenu a připsal si třetí triumf v sezoně. Druhý dnes v Silverstonu skončil Němec Nick Heidfeld z týmu BMW a třetí byl Brazilec Rubens Barrichello s hondou.

Hamilton v deštivé domácí ceně. foto: ČTK

Dnešní velkou cenou hodně zamíchalo tradičně nevyzpytatelné ostrovní počasí. Derniéru Silverstone si až do konce neužila řada závodníku včetně Poláka Kubicy. Déšť ale sedl Barrichellovi s hondou, který se dostal až na stupně vítězů.

Hvězdou závodu se však stal domácí Hamilton, který se před závodem stal terčem velké kritiky jeho dosavadních výkonů. Dnešním vítězství tak všem zavřel pusu.

V Silverstonu se povedlo Hamiltonovi vyhrát na druhý pokus. Loni po startu z prvního místa dojel třetí. "Tohle je to nejlepší vítězství, jaké jsem když získal. Byl to jeden z nejtěžších závodů, co jsem absolvoval," svěřil se vicemistr světa, jenž si v 26. závodu v kariéře připsal sedmý triumf.

Nadchla ho atmosféra na okruhu. "Když jsem mířil do cíle, viděl jsem, jak lidé vstávají. Jenom jsem se modlil: hlavně udrž to auto na trati. Hlavně dojeď!" líčil třiadvacetiletý pilot.

Posledním britským vítězem v Silverstonu před ním byl David Coulthard, pro které dopadl poslední start na domácí půdě neslavně. Sedmatřicetiletý Skot, jenž v pátek oznámil, že po sezoně skončí, neobjel ani jedno kolo. Vítěz britské Grand Prix z let 1999 a 2000 se ocitl mimo trať po kolizi s Němcem Sebastianem Vettelem ze spřátelené stáje Toro Rosso.

Výsledky:

1. Hamilton (Brit./McLaren) 1:39:09,440, 2. Heidfeld (Něm./BMW Sauber) -1:08,577, 3. Barrichello (Braz./Honda) -1:22,273, 4. Räikkönen (Fin./Ferrari), 5. Kovalainen (Fin./McLaren), 6. Alonso (Šp./Renault), 7. Trulli (It./Toyota), 8. Nakadžima (Jap./Williams), 9. Rosberg (Něm./Williams), 10. Webber (Austr./Red Bull) všichni -1 kolo.

Pořadí MS (po 9 z 18 závodů): 1. Hamilton 48 b., 2. Massa (Braz./Ferrari) 48, 3. Räikkönen 48, 4. Kubica (Pol./BMW) 46, 5. Heidfeld 36, 6. Kovalainen 24, 7. Trulli 20, 8. Webber 18, 9. Alonso 13, 10. Barrichello 11.

Pohár konstruktérů: 1. Ferrari 96, 2. BMW-Sauber 82, 3. McLaren-Mercedes 72, 4. Toyota 25, 5. Red Bull 24, 6. Williams 16, 7. Renault 15, 8. Honda 14, 9. Toro-Rosso 7.