26. října 2015 10:23 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Dorovnal Sennu. Není nikdo další, ke komu bych vzhlížel, říká Hamilton

Lewis Hamilton z Mercedesu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lewis Hamilton z Mercedesu. | foto: Reuters

PRAHA Od prvních kol na motokáře byl jeho idolem. Vždy chtěl být jako Ayrton Senna, kterého obdivoval pro jeho vášeň, pro jeho vůli a proto, že pro vítězství obětoval úplně vše. V americkém Austinu se mu Lewis Hamilton vyrovnal. Alespoň počtem titulů mistra světa.

Po vydřeném triumfu v roce 2008, kdy díky němu naposledy slavil tým McLaren, po dramatické přetahované minulou sezonu, kdy si dlouho nebyl jistý, zda-li zvládne drsný duel s týmovým kolegou Nikem Rosbergem, je jeho letošní titul asi ten nejsnazší. Tři závody před koncem má na kontě deset prvenství a jistotu, že ho už nikdo nemůže předstihnout.

Legendární Senna, který mnoho let strávil ve slabších vozech, získal také tři tituly. Ale hlavně, stejně jako kdysi on, je Hamilton pokládán za nejrychlejšího jezdce v elitním světě formule 1.

„Pro mě bylo vždy cílem získat tři tituly, jako měl Ayrton,“ nechal se po triumfu v Austinu slyšet Hamilton. „Možná nebyl ze stejné země jako já, ale pro mě jako pro mladíka byl vždy inspirací. Cítím se, jako bych právě dokončil svůj životní úkol. Dosáhl všeho, o čem jsem snil. Nevím, co bude dál. Není nikdo další, ke komu bych vzhlížel.“

Velká cena USA v deštivém Austinu byla extrémně náročná. V čele závodu byli Daniel Ricciardo, Nico Rosberg... Ale oba chybovali a vyčkávající Lewis Hamilton se dostal do vedení. Pár kol před cílem věděl, že může získat titul už teď.

„Posledních deset patnáct kol bylo hodně tvrdých. Přemýšlel jsem o tom, jestli opravdu získám titul. Jestli se to povede. Byl jsem tak blízko, měl jsem na dosah to, o čem jsem vždy snil,“ vysvětloval Hamilton. „Nyní jsem zahlcen emocemi, obtížně hledám slova. Je bláznivé být trojnásobným mistrem světa.“

Jan Švestka