1. září 2011 12:18 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Handicapovaný Pistorius poběží finále štafety

Handicapovaný Oscar Pistorius | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Handicapovaný Oscar Pistorius | foto: ČTK

TEGU Tělesně postižený běžec Oscar Pistorius se ještě neprobudil z atletického snu, který prožívá na mistrovství světa v korejském Tegu. V dnešním rozběhu na 4x400 metrů se totiž významnou měrou podílel na postupu jihoafrické štafety do finále, které je na programu v sobotu.

Jeden z hrdinů šampionátu, který běžel semifinále individuálního závodu na 400 m, měl za sebou třetí start v Tegu a ten se mu vydařil. V rozběhu s Američany předal jako druhý a jeho kolegové Oftentse Mogawane, Willem de Beer a Shane Victor završili jeho snahu postupem.

ČTĚTE TAKÉ

"Je to neuvěřitelné, že si tady nakonec zaběhnu finále," prohlásil jihoafrický průkopník. "Jsem nejšťastnější a extrémně pyšný muž," dodal Pistorius. První tělesně postižený atlet na mistrovství světa běžel úvodní úsek, aby se nepřipletl do případné kolize při předávkách. To byla podmínka mezinárodní federace IAAF, aby mohl do štafety nastoupit.

Pistorius se představil už v běhu na 400 metrů


Jihoafrické čtveřici se dařilo, výkon 2:59,21 minuty je národním rekordem. "Jsem součástí týmu, který vytvořil národní rekord. Nemohl jsem si víc přát," radoval se Pistorius. O nohy přišel jako malé dítě, neboť se narodil bez holenních kostí, k pohybu využívá karbonové protézy. Kvůli nim mu byl dlouho na závody mezi zdravými z rozhodnutí IAAF přístup zapovězen. Nakonec se čtyřiadvacetiletý Pistorius pomocí soudů domohl svého práva a nyní si plní životní sen.

Oscar Pistorius
Oscar Pistorius z Jihoafrické republiky vyráží ze startovacího bloku při běhu mužů na 400 metrů
Oscar Pistorius na MS v Tegu.

"Očekávali jsme, že postoupíme do finále, ale národní rekord, to je pro nás všechny velký bonus," nechal se slyšet De Beer. Jihoafričané prohráli s favorizovanými Američany a Jamajčany, ale udrželi třetí přímou postupovou pozici. Nakonec dosáhli v rozbězích třetího času, byli lepší než Britové, Němci nebo silní Belgičané a Rusové.

"Uvědomil jsem si až dnes, že je úplně stejný jako my. Patří mezi nás, tak se na něj po dnešku dívám," řekl po rozběhu Američan Greg Nixon. "Dnes jsem s ním měl možnost hovořit a uvědomil jsem si, co to je za skvělého člověka," prohlásil.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!