Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Handicapovaným sportovcem roku 2016 je Petráček. Postižení poděkovali Zemanovi

Plavec Arnošt Petráček se stal nejlepším handicapovaným sportovcem České... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plavec Arnošt Petráček se stal nejlepším handicapovaným sportovcem České... | foto: ČTK

PRAHA Nejlepším handicapovaným sportovcem roku 2016 se stal jediný zlatý medailista z Ria Arnošt Petráček. Plavec, který se narodil s těžkou vadou horních i dolních končetin, si prvního triumfu v anketě velmi považoval.

„Ocenění považuji za poděkování od lidí, kteří anketu pořádají a hlasují v ní, za to, jak úspěšně jsme reprezentovali,“ uvedl.

„Medaile mě nakopla a sport mě teď ještě baví více a více. Zjistil jsem, že bez tréninků nemůžu být. Nějaký odpočinek mám za sebou, ale teď už naplno trénuji,“ řekl v předvečer vyhlášení.

Po svém triumfu musel podstoupit řadu mediálních akcí, na které nebyl zvyklý, přesto přiznal, že mediální „masáž“ zvládl a navíc si díky svému triumfu mohl popovídat s olympijským vítězem z Ria Lukášem Krpálkem či biatlonistkou Gabrielou Koukalovou.

„Byla s nimi velká sranda. I když jsou tak úspěšnými sportovci, ukázali, že zůstali normální a baví se s vámi normálně,“ pochvaloval si Petráček.

David Drahonínský
Prezident Miloš Zeman.

Na pomyslných stupních vítězů jej doplnili druhý lukostřelec David Drahonínský a třetí plavkyně Běla Třebínová, kteří získali v Riu po stříbrné a bronzové medaili.

Drahonínský byl v pražském Top hotelu oceněn hned třikrát, s Šárkou Musilovou získal cenu pro nejlepší kolektiv a sám byl poté vyhlášen nejlepším handicapovaným sportovcem Prahy. Musilová se poté stala společně s cyklistou Patrikem Jahodou objevem roku.

Drahonínský přidal k dobru příhodu o tom, jak daroval prezidentu Miloši Zemanovi jeden ze svých závodních šípů.

„Nemohl jsem se té akce na Hradě zúčastnit, proto jsem se chtěl nějakým způsobem omluvit. Závodní luk je drahý, tak jsem vytáhl jeden ze svých šípů. On nikdo nepozná rozdíl mezi dobrým a zlomeným,“ vtipkoval Drahoninský.

Ocenění získali vedle pohárů i finanční odměny, Petráček navíc dostal na rok k dispozici speciálně upravený vůz Škoda Octavia combi.

Výkonná předsedkyně Českého paralympijského výboru Alena Erlebachová na dálku poděkovala prezidentové České republiky Miloši Zemanovi za to, že přijal kompletní českou výpravu z loňské paralympiády v Riu de Janeiro na Pražském hradě. To prý udělal jako první prezident v historii.

„Pan prezident Zeman si zaslouží velký dík, že nás vzal na Hrad všechny, celou výpravu z Ria. Předchozí prezidenti brali jen vybrané zástupce, mě ale těší, že se to teď změnilo a pozvánku přijali všichni,“ uvedla Erlebachová v předvečer vyhlášení.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....