Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Harrachov má problémy: skokané zůstali ve Finsku, pořadatele děsí vítr

Sport

  20:47
HARRACHOV - Stávka finských letušek ohrožuje start Martina Cikla, Čestmíra Kožíška a Ondřeje Vaculíka v páteční kvalifikaci na sobotní závod Světového poháru ve skocích na lyžích v Harrachově. Česká trojice uvízla na letišti ve Finsku, kde skákala na Kontinentálním poháru v Rovaniemi. Stejný problém má celá finská reprezentace, která už měla být v Harrachově.

Jakub Janda. foto: ČTK

Pokud všechno dobře dopadne, skokané by měli dorazit do Česka v pátek dopoledne. První tréninky jsou v Harrachově naplánovány na třetí hodinu odpoledne a závody o tři hodiny později. "Jenže zatím není jisté, že skutečně poletí. Každopádně jsme připravení, pokud dorazí, je z Ruzyně autobusem odvézt přímo na harrachovský můstek," ujistila vedoucí závodní kanceláře závodů Světového poháru Jitka Pánková.

V Harrachově už jsou Slovinci, Italové i Japonci, kteří se přesunuli do Čech z norského Lillehammeru. Rakušané přijedou luxusním autobusem v pátek dopoledne bez Gregora Schlierenzauera, jemuž se vstup do sezony vůbec nevydařil.

Zleva: Jakub Janda a Jan Matura.

Adrenalin si prožije dvojnásobný olympijský vítěz a obhájce celkového prvenství ve Světovém poháru Švýcar Simon Ammann, který se v neděli ihned po závodech přesune domů, aby byl přítomen vyhlášení švýcarského Sportovce roku. "Na cestu do Prahy mu dáme nejrychlejšího a nejodvážnějšího řidiče," uvedla v nadsázce Pánková.

Chumelenice v Harrachově závody neovlivní, horší je prý vítr

Loni na skokanských můstcích v Harrachově nebyla skoro ani vločka a závody musely být zrušeny, letos je před Světovými poháry sněhu možná až moc. Za dnešní odpoledne v dějišti víkendových závodů připadlo více než dvacet centimetrů. Pro organizátory to prý nebude žádná dramatická komplikace, neboť můstky jsou kvalitně připraveny a chybějí už jen smrkové větvičky na dojezdu a namalované čáry.

Sněžení má v noci ustat, organizátorům však dělá starosti vítr. Tři týdny organizátoři můstek preparovali, takže ani nová vysoká vrstva sněhu by neměla nadělat problémy. "Samozřejmě máme s tím starosti, ale pokud napadne přes noc, bude dost času to do odpoledne uklidit," řekl ČTK ředitel závodu Stanislav Slavík. "Stopu můžeme vykrojit znovu zítra a máme připraveny také vzduchové fukary na vyčištění. Zítra už nám zbývá zapíchat do sněhu na buben větvičky a namalovat na sníh pásma," uvedl.

Větší starosti dělá organizátorům vítr, protože sněžit by mělo už jen lehce v sobotu ráno. "Předpověď není ideální, sněžit by snad už moc nemělo, ale má foukat vítr. Ale naštěstí ze západu, takže snad něco chytí ty sítě, co jsou tady kvůli letům na lyžích," řekl Slavík. "Taky bychom jednou chtěli zažít situaci, kdy upravíme můstek a pak se v klidu podíváme na pěkné závody. Tohle jsou starosti, ale snad to klapne a závody budou," věřil.

Během dnešního dne na můstku pracovalo více než sto lidí, úpravy celkem vyšly na více než milion korun. Od posledního závodu Světového poháru před pěti lety, který vyhrál Jakub Janda, se na profilu můstku nezměnilo vůbec nic, přibylo pouze osvětlení. I proto budou sobotní závody večerní. "Žádné velké úpravy můstku jsme dělat nemuseli. Ten můstek předběhl profilem dobu. Je to nejlepší stodvacítka na světě, dá se tu skákat až ke sto padesáti metrům," poznamenal Slavík.

Drobnou změnu prodělal můstek na nájezdu, na jeho spodní části přibyly dvě rozjezdové lavice. "Mění se pravidla a skokani mívají o dva až tři kilometry za hodinu nižší nájezdové rychlosti. Pokud by foukal silný protivítr, chceme mít raději rezervu," vysvětlil šéf skokanského úseku lyžařského svazu Leoš Škoda.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat