Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Harrachovský 'mamut'. Postrach, na kterém mají skokani tep 220

Český skokan na lyžích Roman Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český skokan na lyžích Roman Koudelka | foto: ČTK

HARRACHOV Sníh v Harrachově taje, o víkendu se má přidat vítr, mistrovství světa v letech na lyžích přesto bude a domácí reprezentanti myslí na medaili. Největší letošní sportovní akce na českém území startuje čtvrtečními kvalifikacemi od 17 hodin.

Roman Koudelka během severského turné Světového poháru třikrát doletěl do desítky. Jakub Janda v ní byl za poslední týden dvakrát. Jan Matura je mužem, co loni na harrachovském mamutím můstku v generálce na mistrovství světa skončil druhý a třetí.

A Antonín Hájek je v českém týmu tím, který má lety nejraději a který před šampionátem na domácí půdě pronesl: "Nemá cenu se za nic schovávat, medaile musí být naším cílem."

VÍCE O MS V HARRACHOVĚ

Dnes jdou čeští orli do kvalifikace, od zítřka se budou bít v soutěži jednotlivců, a pokud počasí svolí, v neděli je čeká vrchol – závod týmů. Na ten Češi sází nejvíc. "Šanci máme. Když to jde na normálním můstku, i na mamutu bývá výsledek dobrý," přesvědčuje Koudelka.

Jenže skoky a lety jako by byly dva rozdílné sporty. V tom prvním rozhoduje síla na odrazu, v tom druhém zase to, jak se skokan umí položit do prázdna. Na normálních můstcích se skáče do vzdálenosti 130 metrů, mamut pošle skokana i o 100 metrů dál. A taky větší rychlostí na odrazovou hranu, mnohem výš nad terén a způsobí mu silnější kompresi na dopadu. "Je to rána," kývá Hájek.

"Nájezdové rychlosti na letech jsou asi o 10 kilometrů vyšší," popisuje trenér reprezentace David Jiroutek. "Když skočky měří 2,5 metru na délku a 13,5 centimetru na šířku, tak si umíte představit, jaká je rána, kterou skokan na hraně dostane. Zkuste si ve 115 kilometrech na dálnici vystrčit ruku, ve které bude držet takovou lyži."

PROGRAM

Čtvrtek
17:00 kvalifikace ind. závodu

Pátek
16:30 start ind. závodu

Sobota
17:30 finále ind. závodu

Neděle
14:00 start závodu týmů
(vše vysílá ČT sport)

Z toho plyne potřeba plynulejšího pohybu, a proto taky Koudelka, muž s rekordem 226,5 metru, plánuje: "Žádná extrémní síla do odrazu, budu skákat na 60, 70 procent, uvolněně. To je klíč k úspěchu."

"Vlastně nedokážu přesně říct, o čem let je, prostě to cítím," říká zase Hájek. "Vím, co udělat, kde a jak se uvolnit, kde vytáhnout. Když tohle někdo neumí, může oproti mně ztratit až 40 metrů. Mám skok založený především na letové fázi, jejíž účinek procentuálně roste s délkou skoku."

Letci tráví ve vzduchu 5 sekund, a ač se ta doba může zdát nekonečně dlouhá, závodníkům uteče bleskurychle. A jakoby v temnu. "Na hraně totiž dojde k obřímu šoku," dodává Jiroutek.

Jednou si bývalý skokan Jakub Hlava vzal na můstek měřič tepu. Na lavičce mu srdce bilo rychlostí 130 úderů za minutu, na hraně měl 180, při výletu 220 a na dojezdu kolem 150 tepů.

"Mamut je největší adrenalin," souhlasí Koudelka. "Ale ne ten v Harrachově, větší nervy jsem měl v Planici. I trenér Richie Schalert mě tam nechtěl pouštět. Říkal: Není to tam kinder geburtstag, dětské narozeniny. To ve mně zanechalo respekt k mamutím můstkům."

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.