Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Haye vyzve Valujeva a vzkazuje: Jsi jen velký a ošklivý chlap, zbiju tě

David Haye ví, jak naštvat své soupeře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Haye ví, jak naštvat své soupeře. | foto: AFP

PRAHA VIDEO + ROZHOVOR Na boxerský svátek se mohou těšit 7. listopadu fanoušci tvrdých bitev mezi čtyřmi provazy. Velkohubý britský boxer David Haye vyzve v boji o titul mistra světa WBA Nikolaje Valujeva. Britská show může začít. Skončí příští rok sjednocením všech titulů?

Tomu se říká skutečné boxerské překvapení. O zápasech obou boxerů se spekulovalo od jejich zrušených utkání (v případě Valujeva s Čagajevem v Helsinkách na konci května, Haye musel odříct zápas s Vladimirem Kličkem, kterým byl naplánován na 20. června), ale o tom, že by se utkali spolu se vůbec nemluvilo. Haye měl mít na září podepsanou zápasovou smlouvu s Vitalijem Kličkem, tuto zprávu ovšem samotný Haye dementoval.

Provokatér Haye.

Nyní je ovšem jasné, že se zatím na blíže nespecifikovaném místě střetnou právě obrovitý Valujev s ohlavu menším Hayem, který ještě předloni boxoval v polotěžké váze, kde se stal i absolutním mistrem světa. Stejný cíl má nyní také v supertěžké váze, přestože v ní odboxováno zatím pouze jedno utkání. Loni 15.11. porazil v netitululovém zápase Monte Barretta technickým K.O. v pátém kole.

"Valujev sice není Vladimir Kličko nebo jeho bratr Vitalij, ale jde také o titulový zápas a to je pro mne hlavní. Chci jej porazit a poté vyzvat také Vladimira a sjednotit všechny pásy. Pokud se mi ovšem nebudou Kličkové vyhýbat, tak jako dosud," pustil si pusu na špacír velkohubý boxer, který stál v ringu při utkání naposledy před devíti měsíci.

DAVID HAYE VS. MONTE BARRETT:

"Valujevovi se přezdívá Bestie z Východu ne pro jeho výkony, ale protože je velký, zpocený, ošklivý a chlupatý chlap z bývalého východního bloku," opřel se Brit do svého soupeře. Mimochodem - Valujev měří 213 centimetrů a váží 142 kilo, což je o 22 centimetrů a 47 kilo více, než parametry, kterými se může pyšnit Haye. "David proti Goliášovi použil kámen vystřelený z praku.

DAVID HAYE VS. NIKOLAJ VALUJEV

DAVID HAYE (28, V. Británie):
Výška/Váha:
191 cm/95kg
Rozpětí paží: 198 cm
Úspěchy: Amatérský vicemistr světa v těžké váze (2001), v roce 2007 sjednotil v polotěžké váze tituly WBO, WBC a WBA
Bilance: 22 výher/1 porážka
Poslední zápas: 15. listopadu 2008.

NIKOLAJ VALUJEV 
(35, Rusko):
Výška/Váha:
 213 cm/142kg
Rozpětí paží: 216 cm
Úspěchy: profesionální mistr světa WBA
Bilance: 50 výher/1 porážka, 1 no contests
Poslední zápas: 20. prosince 2008.

Věřte, že úder mé pravačky bude pro Valujeva ještě tvrdší než Davidův kámen pro Goliáše," dodal hlubokomyslně Haye.

Britský boxer je považován za nejvážnějšího soupeře pro ukrajinské bratry. Pravdou ale je také to, že se zatím v supertěžké váze pohybuje necelý rok a má proti Kličkům i Valujevovi v tomto velkou nevýhodu. Zároveň s jeho přechodem do supertíhy vzrostl o box zájem v Anglii a díky svým výrokům je velkým oživením v posledních letech nudných vod boxerských hromotluků.

Již loni na podzim se Haye nechal vyfotit, jak drží v ruce uříznutou hlavu jednoho z Kličků, na letošní tiskovou konferenci před zrušeným zápasem s Vladimirem Kličkem přišel v tričku, na kterém je nakreslen s uříznutými hlavami jak Vladimira, tak Vitalije. Co asi nyní připraví na Valujeva?

OČIMA ODBORNÍKA - LUKÁŠE KONEČNÉHO, NEJLEPŠÍHO ČESKÉHO PROFESIONÁLNÍHO BOXERA

"Musím říct, že mne domluvení tohoto zápasu samotného překvapilo, ale je dobře, že se konečně něco v ringu děje. Bude to zajímavé utkání, myslím si, že na dvanáct kol. Pro mne je favoritem Haye, pokud tedy Valujev nějak nezmění styl a nebude se více tlačit dopředu," začal hodnocení utkání pro Lidovky.cz český boxer Lukáš Konečný.

"Fanoušci se mají na co těšit, bude to střet dvou naprosto odlišných boxerských stylů, rychlý Haye, jenž má skvělý postřeh a proti němu obrovský, silný, ale pomalý Valujev. Menší nevýhodu může mít Haye v tom, že to pro něj bude teprve druhý zápas v supertěžké váze, ale podle mne to nebude hrát roli," řekl Konečný ke stylu obou soupeřů.

"Pro Hayeho je to skvělý tah, pokud ten zápas nepadne a on jej následně vyhraje, získá titul a zvýší si reputaci. A pak může jít na jednoho z Kličků. Má to dobře naplánované," ocenila práci manažerů britského boxera česká profesionální jednička.

"Navíc je pravdou, že Haye je takovým oživením supertíhy, těmi svými výroky nebo třeba, jak se nechal vyfotit s uřízlou hlavou jednoho z Kličků. Je to pro box jen dobře, díky tomu se o náš sport zajímají i lidé, které box jinak moc neláka. Trošku mi v tom připomíná Aliho. Ale že by tím nějak zastrašil soupeře? To určitě ne, je to spíše marketing. Jediného, čeho naopak může dosáhnout je to, že protivníka ještě více nažhaví," s úsměvem zakončil povídání Konečný.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.