Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Haye vyzve Valujeva a vzkazuje: Jsi jen velký a ošklivý chlap, zbiju tě

David Haye ví, jak naštvat své soupeře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Haye ví, jak naštvat své soupeře. | foto: AFP

PRAHA VIDEO + ROZHOVOR Na boxerský svátek se mohou těšit 7. listopadu fanoušci tvrdých bitev mezi čtyřmi provazy. Velkohubý britský boxer David Haye vyzve v boji o titul mistra světa WBA Nikolaje Valujeva. Britská show může začít. Skončí příští rok sjednocením všech titulů?

Tomu se říká skutečné boxerské překvapení. O zápasech obou boxerů se spekulovalo od jejich zrušených utkání (v případě Valujeva s Čagajevem v Helsinkách na konci května, Haye musel odříct zápas s Vladimirem Kličkem, kterým byl naplánován na 20. června), ale o tom, že by se utkali spolu se vůbec nemluvilo. Haye měl mít na září podepsanou zápasovou smlouvu s Vitalijem Kličkem, tuto zprávu ovšem samotný Haye dementoval.

Provokatér Haye.

Nyní je ovšem jasné, že se zatím na blíže nespecifikovaném místě střetnou právě obrovitý Valujev s ohlavu menším Hayem, který ještě předloni boxoval v polotěžké váze, kde se stal i absolutním mistrem světa. Stejný cíl má nyní také v supertěžké váze, přestože v ní odboxováno zatím pouze jedno utkání. Loni 15.11. porazil v netitululovém zápase Monte Barretta technickým K.O. v pátém kole.

"Valujev sice není Vladimir Kličko nebo jeho bratr Vitalij, ale jde také o titulový zápas a to je pro mne hlavní. Chci jej porazit a poté vyzvat také Vladimira a sjednotit všechny pásy. Pokud se mi ovšem nebudou Kličkové vyhýbat, tak jako dosud," pustil si pusu na špacír velkohubý boxer, který stál v ringu při utkání naposledy před devíti měsíci.

DAVID HAYE VS. MONTE BARRETT:

"Valujevovi se přezdívá Bestie z Východu ne pro jeho výkony, ale protože je velký, zpocený, ošklivý a chlupatý chlap z bývalého východního bloku," opřel se Brit do svého soupeře. Mimochodem - Valujev měří 213 centimetrů a váží 142 kilo, což je o 22 centimetrů a 47 kilo více, než parametry, kterými se může pyšnit Haye. "David proti Goliášovi použil kámen vystřelený z praku.

DAVID HAYE VS. NIKOLAJ VALUJEV

DAVID HAYE (28, V. Británie):
Výška/Váha:
191 cm/95kg
Rozpětí paží: 198 cm
Úspěchy: Amatérský vicemistr světa v těžké váze (2001), v roce 2007 sjednotil v polotěžké váze tituly WBO, WBC a WBA
Bilance: 22 výher/1 porážka
Poslední zápas: 15. listopadu 2008.

NIKOLAJ VALUJEV 
(35, Rusko):
Výška/Váha:
 213 cm/142kg
Rozpětí paží: 216 cm
Úspěchy: profesionální mistr světa WBA
Bilance: 50 výher/1 porážka, 1 no contests
Poslední zápas: 20. prosince 2008.

Věřte, že úder mé pravačky bude pro Valujeva ještě tvrdší než Davidův kámen pro Goliáše," dodal hlubokomyslně Haye.

Britský boxer je považován za nejvážnějšího soupeře pro ukrajinské bratry. Pravdou ale je také to, že se zatím v supertěžké váze pohybuje necelý rok a má proti Kličkům i Valujevovi v tomto velkou nevýhodu. Zároveň s jeho přechodem do supertíhy vzrostl o box zájem v Anglii a díky svým výrokům je velkým oživením v posledních letech nudných vod boxerských hromotluků.

Již loni na podzim se Haye nechal vyfotit, jak drží v ruce uříznutou hlavu jednoho z Kličků, na letošní tiskovou konferenci před zrušeným zápasem s Vladimirem Kličkem přišel v tričku, na kterém je nakreslen s uříznutými hlavami jak Vladimira, tak Vitalije. Co asi nyní připraví na Valujeva?

OČIMA ODBORNÍKA - LUKÁŠE KONEČNÉHO, NEJLEPŠÍHO ČESKÉHO PROFESIONÁLNÍHO BOXERA

"Musím říct, že mne domluvení tohoto zápasu samotného překvapilo, ale je dobře, že se konečně něco v ringu děje. Bude to zajímavé utkání, myslím si, že na dvanáct kol. Pro mne je favoritem Haye, pokud tedy Valujev nějak nezmění styl a nebude se více tlačit dopředu," začal hodnocení utkání pro Lidovky.cz český boxer Lukáš Konečný.

"Fanoušci se mají na co těšit, bude to střet dvou naprosto odlišných boxerských stylů, rychlý Haye, jenž má skvělý postřeh a proti němu obrovský, silný, ale pomalý Valujev. Menší nevýhodu může mít Haye v tom, že to pro něj bude teprve druhý zápas v supertěžké váze, ale podle mne to nebude hrát roli," řekl Konečný ke stylu obou soupeřů.

"Pro Hayeho je to skvělý tah, pokud ten zápas nepadne a on jej následně vyhraje, získá titul a zvýší si reputaci. A pak může jít na jednoho z Kličků. Má to dobře naplánované," ocenila práci manažerů britského boxera česká profesionální jednička.

"Navíc je pravdou, že Haye je takovým oživením supertíhy, těmi svými výroky nebo třeba, jak se nechal vyfotit s uřízlou hlavou jednoho z Kličků. Je to pro box jen dobře, díky tomu se o náš sport zajímají i lidé, které box jinak moc neláka. Trošku mi v tom připomíná Aliho. Ale že by tím nějak zastrašil soupeře? To určitě ne, je to spíše marketing. Jediného, čeho naopak může dosáhnout je to, že protivníka ještě více nažhaví," s úsměvem zakončil povídání Konečný.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Kdy dítěti nechat píchnout uši a jak správně vybrat náušnice?
Kdy dítěti nechat píchnout uši a jak správně vybrat náušnice?

Ať už se rozhodnete nechat propíchnout ouška miminku, nebo chcete vyčkat na pozdější rozhodnutí dítěte, čeká vás výběr prvních dětských náušnic. V...