30. listopadu 2014 12:44, aktualizováno  14:01 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

České házenkářky přehrály Litvu a postoupily do play off o MS

Hana Kutlvašrová z ČR (uprostřed) a Simona Kauzlauskaiteová (vlevo) a Diana... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hana Kutlvašrová z ČR (uprostřed) a Simona Kauzlauskaiteová (vlevo) a Diana... | foto: ČTK

OLOMOUC/PRAHA České házenkářky postoupily z první fáze kvalifikace o postup na mistrovství světa 2015 do červnového play off.

Po pátečním vítězství nad Ázerbájdžánem porazily v Olomouci Litvu 33:27 a vyhrály tříčlennou skupinu. Soupeře pro play off o účast na šampionátu v Dánsku určí svěřenkyním trenéra Jana Bašného los 21. prosince.

Češkám stačil k prvenství ve skupině i bod, ale brzy bylo jasné, že ho zpečetí přesvědčivým vítězstvím. Nádech dramatu mělo utkání jen úvodních deset minut.

Domácí do stavu 3:4 jen dotahovaly, ale pak se pronikavě zlepšila česká obrana a Litevky byly v útoku z minuty na minutu zcela bezradné. Soupeř jim lehce odebíral míče a z trháků utěšeně navyšoval náskok. Sérií osmi gólů mezi 7. a 18. minutou si domácí celek vytvořil uklidňující vedení 11:4.

Jana Knedlíková.
Dominika Selucká z ČR (vlevo) a Kamile Busaiteová (uprostřed) a Gitare...
Hana Kutlvašrová z ČR (uprostřed) a Simona Kauzlauskaiteová (vlevo) a Diana...
Simona Kazlauskaiteová z Litvy (vlevo) a Kristýna Salčáková z ČR.

Češky měly do konce prvního poločasu zcela dominantní postavení, které podtrhla výtečná Raníková v brance. Každým zákrokem brala Litevkám klid a chytila dokonce všechny tři sedmimetrové hody.

„První poločas rozhodl o zápase. My jsme ho odehráli velice dobře, až výborně, a přesně tak, jak jsme chtěli. Bylo jasné, že v takovém rytmu celé utkání asi nevydržíme. To se také potvrdilo. Začali jsme mít trochu potíže v obraně, kde se nám nedařilo jako v první půli, ale přesto jsme vývoj kontrolovali,“ řekl trenér Bašný.

Po hladkém závěru první půle se český výběr nechal ukonejšit devítigólovým vedením. V ofenzivě se začal topit v technických chybách, zatímco Litvě se rozstřílely spojky a především Bernatavičiuteová, která trefami z dálky stáhla hrozivé desetigólové manko.

I když čtyři minuty před koncem už pobaltský tým ztrácel jen čtyři branky, domácí hráčky se o výsledek nemusely obávat a bezpečně zápas dovedly k výhře.

Kvalifikační utkání MS 2015 házenkářek v Olomouci

Česko - Litva 33:27 (21:12)

Nejvíce branek: Kutlvašrová 6 - Bernatavičiuteová 9. Rozhodčí: Nastaseová, Stancuová (obě Rum.). Diváci: 700.

Konečná tabulka
1.Česko220071:534
2.Litva210162:622
3.Ázerbájdžán200255:730
ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.