17. ledna 2015 12:51 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Jícha zhubnul už šest kilo. Mění léčbu a na MS nenastoupí ani v neděli

Český reprezentant v házené Filip Jícha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český reprezentant v házené Filip Jícha. | foto: ČTK

DAUHÁ Kapitán házenkářské reprezentace Filip Jícha nenastoupí ani ve druhém duelu mistrovství světa v Kataru v neděli proti Švédsku. Lídrovi českého týmu se v pátek vrátily střevní potíže, které ho trápí od příletu, a musel změnit léčbu. Dnes už zažívací problémy neměl, ale stále je zesláblý a ztratil šest kilogramů váhy.

„S Filipem je to trochu svízel. Mysleli jsme si, že už jsme situaci trochu zvládli. Začalo to jako zažívací potíže, ke kterým se přidaly celková únava a teploty. Ty poměrně rychle ustoupily, bohužel se ale vrátily zažívací potíže,“ řekl novinářům lékař českého týmu Petr Holub.

Jícha se v pátek dopoledne přišel podívat na trénink týmu před večerním zápasem s Francií, na úvodní duel šampionátu už ale nedorazil. „Včera ráno to vypadalo, že už je lepší. Po návratu se mu ale vrátily křeče v břiše, zvracel, měl potíže se stolicí. Večer vypadal hodně špatně,“ uvedl Holub.

„Úplně přesně nevíme, proč to je. Změnili jsme léčbu, která se ukazuje, že už snad bude účinná. Dnes dopoledne po dvanácti hodinách spánku jsem s Filipem mluvil a zdá se, že zažívací potíže snad už nemá,“ dodal Holub.

V Kataru chybí ideální léky

Možnosti léčby zkomplikovalo to, že tým se nachází v exotické destinaci. „Jsme daleko od domova, nemáme neomezené prostředky. Máme poměrně bohatě vybavenou lékárnu, ale vzhledem k Filipově stavu jsme se informovali u našeho průvodce, který je místní, jestli existují na tyto potíže nějaké specifické léky pro tuto lokalitu. Bohužel taky používají dovezené léky,“ řekl lékař.

Agentura Sport Invest představila kalendář svých sportovních hvězd na příští...
Filip Jícha v akci.
Filip Jícha (uprostřed v bílém) v souboji.
Filip Jícha

„My máme několik léků na tyhle potíže. Silnější lék určený spíše do těchto lokalit nám nezabral tolik, jak jsem čekal. Vyměnili jsme ho za lék pro domácí poměry a to zabralo dobře. Je možné, že si to Filip přivezl už z domova, podle našich informací tam měli nějaké problémy,“ dodal Holub.

Jíchova léčba trvá déle zřejmě i kvůli specifickým podmínkám v Kataru. „Ať už složení stravy či způsob její přípravy. I když se nám snaží poskytovat kontinentální stravu, není to běžná strava. Vybíráme z toho, co Filip může,“ prohlásil Holub.

Pod metrák nevážil už deset let

Vzhledem k závažnosti Jíchova onemocnění se od něj z pokoje odstěhoval spolubydlící brankář Petr Štochl. „Filip simuloval, dostal jsem kvůli němu samotku. To není vůči mně fér,“ vtipkoval Štochl. „Věřím, že bude brzy fit, ale momentálně na jakýkoliv sport nevypadá,“ dodal zkušený gólman.

„Udělali jsme z preventivních důvodů epidemiologické opatření, izolaci. U Filipa jsme zavedli opatření, i co se týče třeba čištění zubů, vaříme pro něj čaj nebo kávu raději už jen z balené vody,“ přiblížil lékař.

Na nedělní zápas se Švédskem podle něj Jícha připraven nebude. „Výhled na nejbližší zápas není moc nadějný, to je vyloučené. Ale mistrovství je dlouhé,“ řekl Holub. „Filip se dostal na historické minimum své váhy za posledních deset let. Dostal se pod sto kilo, ztratil tady šest kilo, což je dost. Úbytek váhy je na úkor dehydratace, to zvládneme rychle. Ale ta celková slabost, to bude chvíli trvat, než se dostane do kondice,“ dodal.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!