Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Házenkář Jícha vs. německý tisk. Že mám finanční problémy? To odmítám

Sport

  15:11aktualizováno  18:20
KEIL - Kapitána házenkářské reprezentace Filipa Jíchu láká nabídka čtyřleté smlouvy od Barcelony. Odmítá však, že by hlavním důvodem chystaného přestupu z Kielu byly osobní finanční potíže, o nichž informuje německý tisk. Oslovila ho zejména délka nabízené smlouvy a vysoké cíle Barcelony.

Házenkář Filip Jícha. foto: MAFRA - David Neff

Podle deníku Kieler Nachrichten Jícha požádal představitele Kielu, aby ho prodali do Barcelony, která o něj má zájem. V pondělním otevřeném rozhovoru údajně přiznal, že by čtyřletou smlouvu v katalánském velkoklubu rád přijal také z existenčních důvodů.

„V současnosti mám bezesné noci. Do situace, že bych opustil klub, který tak miluju, jsem se nikdy nechtěl dostat. Toužil jsem tady zakončit kariéru. Ale teď mi nezbývá než prosit THW, aby mě rychle prodali a tím mi pomohli,“ řekl Jícha regionálnímu deníku.

V tiskovém prohlášení své zastupující agentury Sport Invest Marketing však odmítl spekulace tisku, že přestup chystá především kvůli finanční krizi. 

„Ano, mám nějaké závazky z minulosti, na které musím myslet při plánování budoucnosti, ale to neznamená, že bych trpěl nouzí,“ řekl.

Kiel je postaven na jeho osobnosti a chtěl v něm ukončit kariéru, jenže náhlá nabídka Barcelony jeho plány změnila. 

„Nebyla finančně nejvyšší, jakou jsem kdy dostal. Ale je velmi zajímavá nejen ekonomicky, ale i z pohledu toho, že mohu nadále bojovat o vysoké sportovní cíle včetně Ligy mistrů. A především: jde o čtyřletý kontrakt a v mém věku už jsem ani nepočítal, že mi někdo takovou nabídku předloží,“ uvedl třiatřicetiletý Jícha.

Nejlepší házenkář světa za rok 2010 nicméně přiznal, že má finanční problémy. Ty se vážou k jeho působení v týmu TBV Lemgo, kdy se společně s více než dvěma desítkami profesionálních házenkářů stal obětí skandálu s nemovitostmi.

„Když jsem přišel v roce 2006 ze Švýcarska do TBV Lemgo, spolehnul jsem se na jednoho finančního poradce a stejně jako mnoho dalších bundesligových hráčů jsem investoval hodně peněz do nemovitostí. Byl jsem mladý, naivní a neuměl jsem německy,“ řekl německému tisku Jícha. „Teprve po čtyřech letech jsem zjistil, že se z toho pro mě vyvinul problém. Spadl jsem do hluboké pasti,“ uvedl plzeňský rodák.

Jíchova finanční situace se od té doby zlepšila, následky však stále nese. „Hodně se toho od té doby posunulo správným směrem, nicméně stále je to tak, že na to musím vydat měsíčně zhruba 40 procent svého platu,“ řekl český házenkář.

Přiznal, že nabízená čtyřletá smlouva v Barceloně se z finančního hlediska rovná pětiletému kontraktu v Kielu. 

„Byla by to velká pomoc. Lidé ve vedení Kielu o tom vědí. Ze sportovního hlediska tady musím zůstat, jako táta od rodiny mám naopak téměř povinnost do Barcelony odejít,“ uvedl Jícha.

V severoněmeckém klubu hraje od roku 2007 a za osm let v dresu THW získal 14 trofejí včetně sedmi německých titulů a dvou triumfů v Lize mistrů. V Kielu má smlouvu ještě na jednu sezonu s roční opcí, nicméně nyní chce klub s těžkým srdcem opustit.

„V Barceloně začíná příprava na novou sezonu 3. srpna. Vím, že klub dal Kielu poslední nabídku,“ řekl Jícha, jenž by měl v týmu úřadujících vítězů Ligy mistrů nahradit odcházející francouzskou hvězdu Nikolu Karabatice.

Filip Jícha mezi dvojicí běloruských protihráčů.
Filip Jícha.

„Vím, že ještě do roku 2019 můžu hrát na vysoké úrovni. To ale říkají všichni hráči, kteří si chtějí vyjasnit svou budoucnost,“ dodal se smíchem tahoun české reprezentace.

Vedení Kielu má pro Jíchovy potíže pochopení, nehodlá se však své opory jen tak vzdát. „Musí (Jícha) řešit velký problém,“ řekl agentuře SID obchodní šéf klubu Thorsten Storm. 

„Ale je nutné mít pochopení také pro nás. Musíme mít na zřeteli zájem týmu a celého klubu, máme samozřejmě i své sportovní cíle,“ uvedl Storm, podle něhož je měsíc před startem ligy složité sehnat za hráče Jíchova kalibru odpovídající náhradu.

Jednání o odchodu české spojky se povedou od čtvrtka, kdy se Storm vrátí z dovolené.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat