16. června 2013 15:48 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Jíchu štvou funkcionáři: Zakázali nám i utrácet za jídlo, vypráví

Český házenkář Filip Jícha | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český házenkář Filip Jícha | foto: ČTK

PRAHA Jako kapitán dotáhl české házenkáře na mistrovství Evropy. Ale hvězda reprezentace Filip Jícha má nejen důvod se radovat, ale také být pořádně naštvaný. "Jsem hrdý na kluky, ale jen na ně. Ne na ty, co nám hážou klacky pod nohy," řekla nejvýraznější postava české házené o problémech s vedením svazu.

Kvalifikační duel v Brně zvládli Češi výtečně. Už jisté postupující z Černé Hory porazili 30:25 a sám Jícha se divil, jak moc k tomu přispěl i on sám. "Týden jsem nedržel balon v ruce, nic jsem nejedl, shodil jsem pět kilo," popisoval své zdravotní problémy. "Při rozcvičování jsem v podstatě netrefil branku, moje dynamika i technika byly pryč. To, že jsem v utkání hrál takhle, je pro mě malý sportovní zázrak. Ale nešlo o Jíchu, šlo o kolektiv šestnácti lidí, kteří od začátku šli za vítězstvím." Přesto po zápase mluvil hlavně o jiných věcech.

K TÉMATU

O situaci v české házené, která sice bude mít ženy na mistrovství světa a muže na mistrovství Evropy, ale jinak jí stále klesá členská základna. "Že jsme v podmínkách, v jakých se u nás vaří házená, respektive jak se v hnutí dělají naschvály, schopní vyhrát skupinu s takovými soupeři... To mi vrhá snad i smutek do očí," popsal český triumf před Černou Horou i Německem.

Jícha mluvil i konkrétně. "Pokud někdo v rozpočtu svazu dokáže najít deset tisíc euro na to, aby si koupil VIP lóži na Final Four Ligy mistrů v Kolíně nad Rýnem a pak se při kvalifikaci v Izraeli z Prahy po telefonu zatrhne, aby si kluci mohli dát na hotelu jídlo za dvacet eur na hlavu... Tomu nedokážu porozumět," štvalo kanonýra německého Kielu.

Pro nejbližší si museli kupovat vstupenky na galavečer

Celý rozhovor s Filipem Jíchou vyjde v pondělních Lidových novinách

Stejně jako to, že pokud na házenkářském galavečeru chtěli mít reprezentanti a reprezentantky své nejbližší, museli si pro ně kupovat vstupenky. "Přijde mi to absolutně nedůstojné," řekl Jícha. Házená bude mít na konci června nového šéfa, který vystřídá v čele svazu Jaroslava Chvalného. "Musím uznat, že ten se mnou mluvil vždy férově. Patří mu dík i za to, že svaz oddlužil, to musí zaznít. Ale nikdo jiný než on se mnou z vedení nemluví. O dialog nikdo nestojí."

Takový pocit Jíchu vedl dokonce k následujícím slovům: "Říkám vám, že pro tyhle lidi bych zápas s Černou Horou nejradši prohrál. Ale jsem nesmírně šťastný za kluky v kabině. Za to, jak jsme utkání zvládli i za to, že mladí hráči dostanou na Euru možnost vidět velké házenkáře a velké týmy." Od změn, které může házenkářská valná hromada přinést, si Jícha hodně slibuje. "Strašně tomu chci věřit. Byli tu dva kandidáti, podle mých informací jeden odstoupil. Mluvil jsem s oběma a jsem pro dát šanci novým lidem." Zároveň ale Jícha připouští, že výsledek nové volby ovlivní jeho budoucnost v národním týmu: "Rozhodnu se podle toho."

Miroslav Němý, mih

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG SVAŘOVÁNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 60 000 - 75 000 Kč