Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Katarská pohádka o házené. Pořadatel MS prošel přes Němce do semifinále

Sport

  18:20
DAUHÁ/PRAHA - Mistrovství světa v házené se diví mimořádně nečekanému semifinalistovi turnaje. Mezi nejlepší čtyři prošel domácí Katar! V dramatickém zápase výběr pořadatelské země obohacený o řadu naturalizovaných cizinců přetlačil Německo 26:24 a o finále se utká s Polskem. Jde o historicky první účast asijské země v bojích o házenkářské medaile.

Němec Paul Drux střílí, brání ho Rafael Capote z Kataru. foto: Reuters

Hlediště haly Lusail, umístěné uprostřed pouště, skýtalo impozantní pohled na tisíce fanoušků oblečených v místních tradičních bílých róbách. Bylo dopředu jasné, že se rozhodne o nečekaném, ba přímo senzačním semifinalistovi.

Budou to Němci, které Mezinárodní házenkářská federace IHF skandálně a bez pořádné opory v řádech dosadila na světový šampionát na úkor sportovně slaboučké Austrálie?

Či domácí Katařané s mnoha naturalizovanými cizinci a osmifinálovou podporou sudích? Po duelu s Rakouskem naštvaný kouč poražených Patrekur Johanesson jen ironicky pronesl: „K rozhodčím se vyjadřovat nechci, ale řekl bych, že se Katar stane mistrem světa.“

Zdá se, že v Kataru skončily časy prázdných tribun a komorního prostředí, házenkáře pořadatelské země přivítal bouřlivý hukot už při rozcvičce. Slyšet byly obě strany, fanoušci z Německa oslavili úvodní trefu Weinholda pomalu jako na fotbale - ovšem ani to se nedalo srovnávat s euforií, jíž mnohonásobně větší dav oceňoval každý gól Katařanů.

Bylo to drama důstojné toho, že se hrálo o postup mezi čtyři vyvolené země. Za první čtvrthodinu zaplněná hala viděla 15 branek, menší potyčku i handrkování o to, zda (ne)uznat gólovou střelu Capoteho.

Katar brzy vedl 10:6, 13:7 a v poločase 18:14 - tím nakročil k metě, o níž nejspíš nedoufali ani místní šejchové zvyklí na nejvyšší cíle.

Kouč RIvera, který na předchozím MS dovedl rodné Španělsko k titulu, udělal s národním týmem velkou práci. Znovu je však třeba zdůraznit, že tahouny jsou čtyři hráči z bývalé Jugoslávie (Šarič, Stojanovič, Markovič, Memiševič), po jednom ze Španělska (Vidal) a Francie (Roine) plus již zmíněný Capote, původem Kubánec.

Němci předvedli po pauze ohromnou vůli, skóre v jednu chvíli stáhli až na jednobrankový rozdíl. Ale víc nestihli, neustále dotahování jim bralo síly.

Zda na katarském postupu mají podíl i rozhodčí? Makedonské duo pro čtvrtfinále Načevski, Nikolov rozhodně domácím v hraničních chvílích neubližovalo a několik verdiktů bylo hodně, hodně sporných.

Domácí se tak stávají teprve třetím mimoevropským týmem v semifinále MS a historicky vůbec prvním z Asie - před Katařany takto uspěla pouze mužstva Egypta (2001) a Tuniska (2005), v obou případech skončila čtvrtá.

Bude mít katarská házenkářská pohádka oproti nim ještě medailový bonus navíc?

Mistrovství světa v házené mužů v Kataru

Čtvrtfinále:

  • Polsko - Chorvatsko 24:22 (12:10)
  • Katar - Německo 26:24 (18:14)
  • Španělsko - Dánsko 25:24 (11:11)
  • Francie - Slovinsko 32:23 (18:10)
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!