12. prosince 2017 16:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Způsobí házenkářky další senzaci? Chtějí přejít přes vicemistryně světa do semifinále MS

České házenkářky jdou ve středu do boje o postup do finále | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České házenkářky jdou ve středu do boje o postup do finále | foto: ČTK/AP

magdeburg České házenkářky se na mistrovství světa v Německu utkají ve středu ve čtvrtfinále s Nizozemskem. Trenér Jan Bašný řekl ČTK, že tým musí se soupeřkami vydržet běhat a eliminovat jejich rychlost.

Hru úřadujících vicemistryň světa i Evropy označil za atletickou, nebezpečí bude hrozit z více postů. Zápas začne v Magdeburgu v 17:30.

Bašný přirovnal hru nizozemského celku k Norsku. Seveřanky jsou úřadujícími mistryněmi světa i Evropy, v obou finále porazily právě Nizozemsko.

„Musíme s Nizozemkami vydržet běhat a eliminovat jejich rychlost. To se dá dost těžko, ale podle mě tady nehrají tak suverénně jako na předchozích šampionátech,“ uvedl Bašný.

České házenkářky se s Nizozemskem utkaly v play off kvalifikace minulého MS 2015, na které postoupil soupeř a došel až ke stříbru. 

„U nich jsme poločas vyhráli o branku a ve druhém jsme dostali o deset, protože nás uběhaly. Doma jsme vyhráli asi o dva góly, takže si holky ověřily, že se s nimi dá hrát,“ řekl Bašný.

Podle něj bude důležité, kolik reprezentantkám zbylo sil. 

„Hráčky mají touhu vyhrát. Na zápas se určitě těší a nechtějí si to jít jenom odehrát, ale půjdou na výhru. Myslím, že pokud by se jim nepodařilo zvítězit, budou hodně zklamané,“ dodal Bašný.

MS házenkářek: český trenér Jan Bašný
Jsme ve čtvrtfinále...

Češky si v základní skupině B připsaly výhry nad Argentinou a Polskem a porážky od Švédska, Norska a Maďarska. 

Postoupily ze čtvrtého místa a v osmifinále narazily na Rumunsko, které vyhrálo skupinu A. 

Češky favorita i s nejlepší hráčkou světa Cristinou Neaguovou vyřadily, brankou v posledních sekundách o tom rozhodla Michaela Hrbková.

Tým tak postoupil mezi nejlepší světovou osmičku, což je dosavadní maximum samostatné České republiky. 

Dosud bylo nejlepším výsledkem deváté místo z roku 1993. Československé házenkářky vyhrály před 60 lety první světový šampionát a v roce 1986 získaly stříbrné medaile.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz