Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Atletka Evropy Hejnová volila sebe. Zasloužila jsem si to, řekla

Sport

  11:52
TALLINN - Mistryně světa Zuzana Hejnová si užila v Tallinnu nejpříjemnější večer v životě. Vítězka Diamantové ligy a letos neporažená závodnice v běhu na 400 metrů překážek byla zvolena nejlepší evropskou atletkou sezony a sama ani netušila, do jak exkluzivní společnosti se dostala.

Atletka Zuzana Hejnová prožila mimořádný rok, dařilo se jí i na MS v Moskvě a v prosinci byla vyhlášena Sportovcem roku. foto: Reuters

Už ale myslí na další sezonu a v pondělí ji čeká odjezd do Tater na první kondiční soustředění. Když začínala s atletikou, ani se jí nesnilo o tom, že by dokázala to, co se nepodařilo například desetibojařské hvězdě Romanu Šebrlemu a zatím ani Barboře Špotákové, dvojnásobné olympijské vítězce v hodu oštěpem a světové rekordmance.

"Poslouchá se to hezky. Fakt jsem nikdy nečekala, že bych mohla takovou cenu získat. Hrozně si toho vážím. Vím, že to je ocenění za celosezónní dřinu," řekla v telefonickém rozhovoru s novináři.

ČTĚTE TAKÉ

V sobotu vstoupila mezi absolutní atletickou smetánku. Seděla u stolu například se Sergejem Bubkou, světovým rekordmanem ve skoku o tyči. Dokonce ho požádala o podpis. "On se smál, že by měl spíš podpis chtít on ode mě," uvedla Hejnová. Nakonec autogram získala hlavně pro svého přítele Honzu, bývalého špičkového českého tyčkaře. "Býval to jeho vzor."

Slavnostní vyhlášení si užila. Tušila, že vyhraje, a tak si připravila řeč v angličtině. "Bylo to moc hezké, uvolněné, rychlé. Byla jsem ale dost nervózní. Všichni tam mluví skvěle anglicky a já na projevy nejsem moc zvyklá. Ale naštěstí jsem si připravila, co chci říct," uvedla. "Pak jsme se bavili ještě u večeře, bylo to hrozně milé. Skončilo to docela pozdě," prozradila.

Přemýšlí o světovém rekordu

Stejného ocenění se z českých atletů dostalo v minulosti pouze Janu Železnému (dvakrát) a Tomáši Dvořákovi, který v Tallinnu také byl. "Nevěděla jsem to, až když jsem viděla ten seznam vítězů, byla jsem překvapená. Myslela jsem, že i Bára (Špotáková) vyhrála. Mám samozřejmě radost, že patřím mezi těch pár, kterým se to povedlo," řekla Hejnová.

Sama rovněž hlasovala a přiznala, že dala na první místo sebe. "Protože si myslím, že jsem měla opravdu stabilní výkonnost a zasloužila jsem si to," prohlásila. Pro výhru prý jen těžko mohla udělat víc. "Samozřejmě některé závody jsem mohla běžet rychleji, ale beru to tak, že jsem všechno vyhrála, i když to třeba nebyl ideální běh. Chyběl snad jen ten světový rekord, ale o tom se vůbec nedá spekulovat. Pořád je to strašný kus cesty," uvedla.

Jistě se stane nejlepší českou atletkou sezony a je také favoritkou na vítězství v anketě Sportovec roku. Čeká ji rovněž vyhlášení nejlepšího atleta světa. Tam je ale favoritkou jamajská sprinterka Shally-Ann Fraserová-Pryceová, trojnásobná mistryně světa. "Nechám se překvapit. Těšilo by mě být na vrchních příčkách, ale pořád to beru jen jako ankety," řekl Hejnová. "Ale oslav bylo dost, už začíná být potřeba brát vážně trénink a zase se dostat do toho tréninkového cyklu," dodala.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!