31. května 2015 16:06 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Povzbudila se Hilgertová na sedmou olympiádu? ‚Chci se bavit, ne trápit‘

NÁSTUPKYNĚ. Pětadvacetiletá Kateřina Kudějová (vpravo) si dojela Markkleebergu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy NÁSTUPKYNĚ. Pětadvacetiletá Kateřina Kudějová (vpravo) si dojela Markkleebergu... | foto: ČTK

MARKKLEEBERG Kajakářka Štěpánka Hilgertová si potvrdila, že její rozhodnutí pokračovat v kariéře a pokusit se bojovat za rok o olympijské hry v Riu bylo správné. Přestože hlavní vrchol sezony přijde až v září na mistrovství světa a dvojnásobná olympijská vítězka není v ideální fyzické kondici, byla na mistrovství Evropy v Markkleebergu ve finále.

A co víc, nebýt fatální chyby v závěru závodu, mohla se přiblížit medaili. To už se sedmačtyřicetileté nestorce vodního slalomu nepovedlo sedm let.

V Německu se mohla cítit jako na houpačce. Z kvalifikace po zmatcích u rozhodčích málem nepostoupila, ale semifinále zajela dobře a po pěti letech byla na ME v boji o cenné kovy. „Asi mě to nakopne,“ řekla Hilgertová. „Rozjezdy do sezony mám vždycky pomalejší, navíc jsem unavená,“ podotkla. Poslední týden ji trápilo i bolavé rameno z domácí nominace. „Takže jsem týden nejezdila, a že to dopadlo takhle, je povzbuzující,“ řekla.

I přes obrovské zkušenosti se v ní dnes probudil závodník, který vyhrál nad profesorským výkonem. Chtěla si trať zkracovat a šetřit desetinky. A na konci v náročné kombinaci to přehnala.

„Podlehla jsem závodní atmosféře. Přestože jsem se necítila fyzicky dobře, měla jsem chuť závodit,“ vysvětlila příčinu chyby, kvůli které musela předvést eskymácký obrat. „Asi by se mi s tím smiřovalo snáz, kdybych to třikrát nezajela luxusně. Když ti něco jde, tak se to nesnaž vylepšovat,“ řekla, jaké si z toho vzala ponaučení.

Štěpánka Hilgertová při závodě v Augsburgu.
Kajakářka Štěpánka Hilgertová v kalendáři Dukly Praha pro rok 2014

Hilgertová překvapila sama sebe. V tréninku šetřila rameno, její psychika po dramatické kvalifikaci byla dole. „Teď se mnou o žádném Riu nemluvte,“ rázně odmítla na ME hovory na téma olympijské hry. „Kvalifikační jízdy více odpovídaly mojí formě. Takže postup do finále je povzbuzení do další práce,“ zopakovala. „Je konec května a máme víc než tři měsíce před sebou. Takže mám za sebou kus jarní a zimní práce, ale to podstatné by mě mělo čekat i v přípravě,“ poznamenala.

V její cestě za případnou účastí na rekordní sedmé olympiádě za rok v Riu se nic nezměnilo, ba naopak. „Ale nejde jen o jeden nadějný výsledek,“ upozornila Hilgertová. „Musím mít nějaký pocit z celé sezony a pocit z ramen, která mě teď trápí. Znepříjemňuje mi to trénink, a kdyby to mělo trvat déle, tak bych se začala na vodě trápit. A já se nechci trápit, já se chci bavit,“ řekla.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.