Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hirscher při slalomu podvádí, horlí Chorvati

Sport

  14:00
SCHLADMING/PRAHA - Na zasněžených svazích nezuří válka, ale daleko k tomu není. Rakušan Marcel Hirscher, jeden z nejlepších lyžařů sezony, nedokončil nedělní slalom v Kitzbühelu. Ztratil tak vedení ve Světovém poháru, navíc se začaly zpochybňovat jeho výsledky.

Rakouský slalomář Marcel Hirscher foto: Reuters

Je lyžařem budoucnosti, tvrdí jedni. Je to podvodník, oponují druzí. Na takové houpačce se ocitl dvaadvacetiletý Marcel Hirscher. Může za to jeho dravý styl jízdy na hranici rizika, neboť jezdí téměř rovně velmi blízko tyčí. Jako ostatní je odráží rukama, ale v té rychlosti je velmi těžké postřehnout, zda špičkou lyže kloub tyče pokaždé objede.

V neděli v Kitzbühelu byl proto diskvalifikovaný už v prvním kole, ale jen nakrátko. "Byl jsem u toho, když to jury projednávala. Devadesát procent trenérů bylo přesvědčeno, že o ,špicar‘ šlo," hlásí z Rakouska pro LN Petr Lajkeb, kouč českého lyžaře Kryštofa Krýzla. "Američani a Chorvati podali protest, ale ředitel závodu ho zamítl," dodává.

Ve druhém kole už Hirschera diskvalifikovali definitivně. Jeho chyba umožnila Chorvatu Ivicovi Kosteličovi, obhájci celkového vítězství, jenž nyní skončil ve slalomu třetí a ovládl i kombinaci, převzít vedení i letos. Hirscher, vítěz tří letošních slalomů, který byl diskvalifikován i o týden dříve ve Wengenu, ztrácí 130 bodů.

Kostelič: Závod pomine, ale hanba se smazat nedá

V Kitzbühelu se dokonce začalo zpochybňovat Hirscherovo vítězství ve slalomu v Záhřebu z 5. ledna. Rakouským novinám Kronen Zeitung totiž anonym poskytl videozáznam, který dokazuje, že Hirscher tam měl být diskvalifikován za neprojetí branky. "Závod pomine, ale hanba se smazat nedá," reagoval v Kitzbühelu Ivica Kostelič, v Záhřebu třetí.

Hirscher dostal od FIS pokutu

Hirscher musí zaplatit pokutu 1998 švýcarských franků (asi 42 tisíc korun). Mezinárodní lyžařská federace FIS potrestala Rakušana za to, že při slalomech Světového poháru v Kitzbühelu a Wengenu po chybném projetí branky nezastavil. Hirscher byl v obou případech diskvalifikován, vždy však dojel až do cíle, což pravidla FIS zakazují. Za každý z prohřešků dostal rakouský lyžař, který po víkendovém slalomu v Kitzbühelu přišel o průběžné vedení ve Světovém poháru, pokutu 999 švýcarských franků. čtk

Jasno má i jeho otec a trenér Ante Kostelič. "Nejsme si jisti, zda byl v Záhřebu dekorovaný správný vítěz. Velký šampion musí jít příkladem. V devíti případech z deseti lyžař ví, jestli minul branku. Problém nejsou body, o které Ivica přišel. Problém je důvěryhodnost sportu," pokýval hlavou.

Šéftrenér Rakušanů Mathias Berthold Hirschera bránil. "Je velmi složité rozpoznat takové chyby, všechno se odehrává strašně rychle." Rakouští činovníci si prý zpomalené záběry pouštěli pětkrát, než si chyby všimli.

A dodatečná kvalifikace? Pravidla říkají, že protest musí být podán do 15 minut po závodu. Jiné pravidlo ale tvrdí, že existuje-li "jasný důkaz", lze podat stížnost do třiceti dnů. "Zvažujeme to," uvedl šéf chorvatského lyžování Vedran Pavlek.  Dnes večer se jede slalom ve Schladmingu.