5. května 2018 13:18 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Historická ‚exhibice‘. Tři němečtí oštěpaři na Diamantové lize přehodili 90 metrů. Co bude dál?

Johannes Vetter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Johannes Vetter | foto: Wikipedia

Dauhá Němečtí oštěpaři po pátečním galapředstavení v Dauhá hýří sebevědomím. Olympijský vítěz Thomas Röhler (91,78 m), mistr světa Johannes Vetter (91,56) a Andreas Hofmann (90,08) učinili z úvodní bitvy v Diamantové lize svoji exhibici.

Tři oštěpaři v jednom závodě se současným typem náčiní nikdy za devadesátimetrovou hranici nehodili, natož aby byli z jedné země. A Vetterových 91,56 je vůbec nejlepší výkon v historii, který nestačil na vítězství. Němečtí vrhači jsou přesvědčeni, že tohle byl jen začátek.

„Na úvod sezony to byla celkem síla, ale můžeme z toho ještě vymáčknout víc. A jak se jednou rozjedeme, bude docela těžké nás porážet,“ řekl Röhler agentuře SID. 

„Tři Němci za devadesát metrů, to je neuvěřitelné, to tu ještě nebylo,“ rozplýval se. „Mezi námi rozhodují jenom drobnosti. Jednou bude těsně vpředu ten a jindy zase onen,“ dodal oštěpař, který si vloni právě v Dauhá vytvořil osobní rekord velehodem 93,90.

Vetter mu později v Lucernu německé maximum sebral výkonem 94,44 a patří mu od té doby druhé místo v historických tabulkách za Janem Železným (98,48). Přes páteční porážku zůstal Vetter jedničkou této teprve začínající sezony díky březnovému výkonu 92,70 na Evropském poháru v Leirii.

V Dauhá potvrdil supertřídu, ale myslel i na víc. „Byl to dobrý start, ale nemyslím si, že to byl perfektní hod. Ten teprve přijde. A celkem brzy,“ prohlásil Vetter.

Jak napsal SID, němečtí oštěpaři svojí demonstrací moci vyslali špatné zprávy směrem ke konkurenci. Byl to také signál před mistrovstvím Evropy, které se v létě uskuteční na jejich půdě v Berlíně. 

O prolomení německé nadvlády v pátek marně usilovali i oba čeští medailisté z loňského mistrovství světa. Vicemistr světa Jakub Vadlejch skončil výkonem 86,67 pátý, Petr Frydrych byl devátý za 80,07.

ČTK