Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hladoví a neporažení dravci. Nástupcem Klička ale může být jen jeden z nich

Sport

  9:00
PRAHA - Už dnes večer to v londýnské O2 Aréna vypukne. Neporažení - domácí vyzývatel Anthony Joshua a americký držitel titul Charles Martin si to v sobotu od 21:45 hodin (přímý přenos Sport 1) rozdají o pás mistra světa těžké váhy IBF druhého jmenovaného.

Charles Martin (vlevo) a Anthony Joshua na pátečním vážení. foto: Reuters

Neporažený Brit Anthony Joshua stojí před šancí na jedinečný rekord – ještě nikdy v historii nebyl úřadující olympijský vítěz v supertíze zároveň i mistrem světa mezi profesionály. Ano, Leon Spinks, Muhammad Ali, Sugar Ray Leonard či Oscar de la Hoya se dostali k světovému pásu v jednom olympijském cyklu, nikdy ale nešlo o kombinaci, která se nyní otevírá před Joshuou. Vladimir Kličko ji nestihl zhruba o tři měsíce.

„Bylo by skvělé by současně olympijským vítězem a mistrem světa. Opravdu by to bylo úžasné. Chci vstoupit tímto způsobem do historie,“ řekl ostrovním novinářům v tomto týdnu nesmírně populární boxer.

Anthony Joshua.

Joshua je totiž skvělá obchodní značka. Kromě promotérského zastoupení v osobě teprve šestatřicetiletého Eddieho Hearna má už on sám vlastní manažerskou skupinu, na facebooku se během tohoto týdne přehoupl přes 800 tisíc fanoušků a raketově se blíží k milionu.

„Má potenciál stát se globální značkou. Už nyní je hvězdou na ostrovech. Vítězství nad Martinem by mu otevřelo cestu do celého světa,“ chválí svůj diamant Hearn. Přehnaná slova? Nikoliv.

Joshua prorazil i na americký trh

„Je to nová éra boxu v těžké váze. Jsme velmi hrdí na to, že můžeme být u debutu Joshuy na americkém televizním trhu. Rádi bychom byli jeho zámořskou domovskou televizí do konce kariéry,“ řekl ve středu pro Boxingscene.com výkonný ředitel Showtime Stephen Espinoza.

Poté, co ukončil kariéru Floyd Mayweather, Golden Boy Promotions i Top Rank mají své hvězdy na stanici HBO a oběma navíc vyrostl konkurent v podobě projektu Premier Boxing Champions, pod kterým je právě Martin či Deontay Wilder, hledá Showtime novou hlavní tvář své stanice.

A tu vidí právě v Joshuovi. Zcela logicky a správně. Lépe to snad ani nešlo pro obě strany načasovat.

Joshuovi ostatně jako kdyby všechno v dosavadní boxerské kariéře trvající všehovšudy sedm let hrálo do karet. Když v roce 2012 získal doma v Londýně zlato po výhře nad legendárním Italem Robertem Cammarellem, mnozí v tom viděli protekci a výraznou pomoc bodových rozhodčích.

Charles Martin.

Následně ho okamžitě podepsal Eddie Hearn, který mu během tří a půl let vyšlapal expresní cestu mezi elitu těžké váhy. Joshua se de facto stal hvězdou už prvním duelem mezi profíky. Vysoký, svalnatý, s ideální boxerskou postavou, výbušný, agresivní, před médii uctivý a usměvavý, prototyp dokonalého sportovce současnosti.

Najdou se ale i tací, co ukazují na to, že jeho gloriola je uměle vytvořená a že ani on není bez škraloupu. Poprvé se to výrazněji projevilo v prosincovém vyhecovaném souboji s krajanem Dillianem Whytem.

Ač ten byl pasován do role toho špatného a zlého, získal si i on velké sympatie. „Je to jen robot, naprogramovaný, neupřímný,“ tvrdil tehdy muž, který ustál i přes zraněné rameno s Joshuou sedm parádní boxerských kol.

Jenže i z tohoto dokázal Joshua udělat ctnost. Když začali novináři pátrat po jeho temné minulosti, on sám ji přiznal. „Byl jsem několikrát zatčený a také u soudu. Zachránil mě box. Mohu vás každopádně ubezpečit, že kdyby se potvrdila obvinění proti mně, nikdy tu spolu nyní nesedíme. Podrobnosti si nechám pro sebe,“ udržel přesto mírnou roušku tajemna, když přiznal jen drobné krádeře a rvačky.

Martin je ale hodně nebezpečný

V cestě k prvnímu světovému titulu mu ale stojí extrémně nebezpečný borec. V otočeném gardu boxující Američan Charles Martin, který získal pás federace IBF v lednu po výhře nad Ukrajincem Vjačeslavem Glazkovem. Ten musel zápas vzdát ve třetím kole kvůli utrženým vazům v pravém koleni.

Martina tak ani ve čtyřiadvacátém duelu kariéry neprověřil kvalitní, elitní boxer. A to z něj v kombinaci s rychlostí, obráceným gardem, solidní ofenzivou a odolností dělá nesmírně nebezpečného boxera pro kohokoliv.

„Nemám potřebu o sobě vyprávět jak jsem skvělý, co umím, co dokážu. Za mě mluví činy v ringu, nebyl bych takto daleko ve své kariéře bez svého týmu. O tom chci mluvit případně nejvíce,“ nechal se slyšet bijec přezdívaný skromně „Princ“.

Charles Martin vs. Anthony Joshua.

A před podceněním varuje – především svého krajana – také David Haye (27-2, 25 KO), který sám má velkou šanci se v příštích dvanácti měsících s Joshuou střetnout. Tedy pokud i on bude vítězit, další překážkou mu bude 21. května Švýcar Arnold Gjergjaj (29-0, 21 KO).

„Z mé zkušenosti vím, že v zápasech proti otočenému gardu vám obvyklé zbraně nefungují. Musíte objevit svůj styl, měnit úhly. A co jsem zatím viděl, tak AJ nedělá nic z toho, co je proti levákům účinné. Věřím, že za zavřenými dveřmi tyto věci trénoval, protože jinak ho může čekat velmi těžký večer,“ pronesl mistr světa v křížové i těžké váze.

Jeho slova potvrzuje i Whyte: „Na levou ruku je slepý. Ty údery nevidí. Pokud bych si nezranil rameno, tak jsem ho knockoutoval.“ Pokud mají oba pravdu, čeká Joshuu proti rychlostně skvěle vybavenému levorukému contra-puncherovi náročná noc.

Na druhou stranu, britský talent má za sebou v amatérském ringu bitvy s levorukými bijci – Číňanem Č’-lej Čangem a právě zmíněným Cammarellem. A oba dokázal porazit, dokázal si pohlídat jejich obrácený gard. Na Martina jej pak chystali především Otto Wallin (14-0, 10 KO) s Lenroyem Thomasem (19-4, 9 KO).

Je to navíc ještě jeden faktor, kteří mnozí zmiňují. Především pak za oceánem. Oba sice v pátek na vážení měli zhruba stejně (Martin 111,1 kg, Joshua 110,7 kg) a oba o něco shodili oproti předchozím duelům, pravdou ale je, že jejich tělesná schránka je zcela odlišná.

Jsou svaly nevýhodou?

Joshua je prototypem kulturisty, Martin vysokým bijcem s rychlou prací trupu a ramenou, jehož údery jsou hodně házené. On sám navíc na facebooku připomněl fotkou z roku 2010. Na ní má zhruba 95 kilogramů.

„On má ohromný svalový objem. Neřeším, jak se k němu dopracoval, ale každopádně tahle svalová hmota potřebuje hodně kyslíku. A já toho hodlám využít. Moje údery na tělo jsou nebezpečné a myslím, že ho hodně unaví,“ usmíval se před zápasem šampion, který si při pohledu tváří v tvář s protivníkem na tiskovce i vážení neustále povídal.

Přestože ale dělal show a snažil se Joshuu rozhodit, neměl problém pokaždé jako první nabídnout vyzývateli ruku, který ji vždy přijal.

„Ta velká britská bublina splaskne. Přijel jsem si před oceán pro knockout a až ho složím před jeho fanoušky, tak ti budou mými příznivci,“ dodává devětadvacetiletý šampion, který by rád napodobil tři roky starý povedený „výlet“ krajana Tonyho Thompsona.

Také levoruký „Tygr“ z Washingtonu si dvakrát během půl roku poradil s tehdy neporaženým Davidem Pricem. Mimochodem, i liverpoolský rodák tehdy šel do zápasu s bilancí 15 výher a 0 porážek.

Jenže Joshua se hodlá inspirovat jinou historií – zápasem Mika Tysona a Trevora Berbicka, ve kterém dominoval prvně jmenovaný a stal se nejmladším světovým šampionem těžké váhy historie. „Do šestého kola bude konec,“ slíbil příznivcům bijec přezdívaný jednoduše „AJ“.

„On sám neví, co chce. Vidím, jak je zmatený. Nejdříve to bylo o tom, že mě složí v prvním kole, pak, že to bude dlouhý boxerský duel a nakonec mluvil o tom, že mne vezme tam, kde jsem nikdy ještě nebyl. Jak tomu mám rozumět? Ale mě to nevadí, prostě je to soupeř šitý mi na míru. Pro mě je to nejlepší možný scénář,“ provokuje vyzývatele Martin.

Anthony Joshua.
Charles Martin vs. Anthony Joshua.

Ten má ale pro strach uděláno. „Víra v sama sebe je v boxu zásadní. A já si věřím. Chci si udržet svoji čistou knockoutovou bilanci. Upřímně, oba jsme ještě nováčky v profesionálním ringu. Na druhou stranu on nemá moji amatérskou kariéru. Proto je celkem úsměvné, když mluví o moji nezkušenosti,“ kontroval přesně mířenými slovy Joshua.

Britský obr se zároveň zjevně poučil ze svého posledního souboje s Whytem, kde působil hodně přemotivovaně. „Ano, je to tak. Nechal jsem se vtáhnout do toho souboje emocí. A málem na to doplatil. Byl to risk, ale vyšel. A já se poučil. Vím, co je v sázce a co mě čeká. Ale to neznamená, že se bojím,“ vysvětlil.

Tak, jako tak, čeká na fanoušky nejen na britských ostrovech pořádný boxerský zážitek. „Všichni říkají, že ještě není správná chvíle pro to, aby se Joshua postavil v takovém zápase. Já říkám, že to může být pravda. Jenže box není o čekání na správný okamžik. Jde o to, tu pravou chvíli udělat,“ dodal promotér Eddie Hearn.

Dojde na jeho slova? A jak tato očekávaná bitva dopadne? Na tyto i další otázky začnou všichni zvědavci dostávat odpovědi zhruba kolem sobotní půlnoci.